– Naczelna Izba Aptekarska pomyślnie przeszła kontrolę przeprowadzoną przez Departament Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia. Kontrolerzy analizowali prawidłowość realizacji umów dotacji celowych z budżetu państwa za lata 2024–2025. Resort zdrowia ocenił działania Izby jednoznacznie pozytywnie – poinformowała NIA.
Jak wyjaśnia samorząd zawodu farmaceuty, kontrola miała na celu szczegółowe zweryfikowanie, w jaki sposób Naczelna Izba Aptekarska wydatkowała środki finansowe przeznaczone na realizację kluczowych zadań samorządu zawodu farmaceuty.
– Ocenie poddano m.in. procedury przyznawania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, prowadzenie spraw związanych z odpowiedzialnością zawodową przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej (NROZ) oraz funkcjonowanie Naczelnego Sądu Aptekarskiego (NSA) – wskazuje NIA.
Ministerstwo nie miało zastrzeżeń…
Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, iż Ministerstwo Zdrowia pozytywnie oceniło realizację umów dotacyjnych przez samorząd.
– Wszystkie środki publiczne przekazane Izbie zostały wykorzystane w sposób całkowicie zgodny z ich przeznaczeniem oraz w terminach określonych w umowach. W toku kontroli nie stwierdzono żadnego przypadku wydatkowania środków po terminie czy niezgodnie z ramami formalnymi – przekonuje NIA.
Z informacji NIA wynika, iż Izba w pełni wywiązała się ze swoich obowiązków rozliczeniowo-sprawozdawczych. Składane kwartalne oraz roczne sprawozdania merytoryczne i finansowe zostały sporządzone prawidłowo, kompletnie i terminowo. Resort zdrowia nie stwierdził w nich żadnych braków ani błędów rachunkowych.
– Ministerstwo potwierdziło, iż dokumentacja prowadzona przez NIA pozwalała na jednoznaczną identyfikację wszystkich wydatków finansowanych z dotacji. Kontrolerzy sformułowali jedno zalecenie o charakterze technicznym, które ma charakter usprawniający i zostanie wdrożone w ramach bieżącej aktualizacji procedur – informuje NIA.
Samorząd podkreśla, iż wyniki kontroli jednoznacznie potwierdzają, iż “Naczelna Izba Aptekarska jest instytucją transparentną, zarządzaną w sposób profesjonalny i odpowiedzialny i sprawnie dysponuje środkami finansowymi, dbając o stabilne fundamenty prawne oraz prestiż zawodu farmaceuty w Polsce”.















