Ministerstwo Zdrowia rozpocznie promowanieszczepień przeciwko HPV

mzdrowie.pl 8 miesięcy temu

Informujemy, iż od stycznia ruszają edukacyjne i promocyjne akcje dotyczące szczepień przeciwko HPV. Kampanie będą skierowane do rodziców, opiekunów i młodzieży – przekazało Ministerstwo Zdrowia,

Resort zdrowia poinformował, iż przy akcji edukacyjnej i promocyjnej, która wystartuje w styczniu, będzie współpracował z resortem edukacji, lekarzami i nauczycielami. „Kampanie będą skierowane do rodziców, opiekunów i młodzieży. Dodatkowe 3 mld zł na ochronę zdrowia pozwolą też na poszerzenie grupy wiekowej uprawnionej do bezpłatnych szczepień” – przekazano.

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus, HPV) dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia są dobrowolne. Preparaty stosowane w programie – to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od 2 września szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9. do 18. roku życia. Dzieci w innym wieku niż objęte programem (czyli w wieku 9–11 lat oraz 14–17) mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeżeli lekarz wystawi e-receptę na 2-walentny Cervarix. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.

Idź do oryginalnego materiału