Ministerstwo Zdrowia o elektronicznych zapotrzebowaniach w aptekach…

mgr.farm 1 tydzień temu

Pod koniec listopada Poseł Franciszek Sterczewski zwrócił się do Minister Zdrowia z interpelacją w sprawie dotyczącej pracy polskich farmaceutów. Chodzi o dokumentację zamówień na środki odurzające i psychotropowe.

– Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym podmioty uprawnione do obrotu produktami leczniczymi są zobowiązane do składania zamówienia na zapotrzebowanie w formie pisemnej albo w formie dokumentu elektronicznego doręczanego środkami komunikacji elektronicznej (art. 36z ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne). Jednocześnie nakłada się dodatkowy obowiązek złożenia pisemnego zapotrzebowania przez podmiot zamawiający na środki odurzające lub psychotropowe (par. 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie wydawania zezwoleń na obrót hurtowy środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi lub prekursorami kategorii – pisał poseł.

  • Czytaj również: Poseł pyta o podwójne obowiązki polskich farmaceutów

Wskazał, iż w polskiej praktyce oznacza to, iż apteki i hurtownie farmaceutyczne muszą prowadzić podwójną dokumentację. Zamawiając środki odurzające lub psychotropowe robią to zarówno w systemach informatycznych, ale też składają dodatkowe pisemne zapotrzebowania do swoich dostawców. I to nieraz choćby kilka razy dziennie.

Obecny stan prawny nakłada tym samym dodatkowe obowiązki biurokratyczne farmaceutom, pracownikom hurtowni farmaceutycznych oraz inspektorom farmaceutycznym, które jednak w żaden sposób nie przekładają się na bezpieczeństwo obrotu wyżej wymienionymi środkami – pisał poseł.

Wskazywał też na aspekt ekologiczny tej sytuacji. Z szacunkowych analiz największych hurtowi farmaceutycznych wynika, iż rocznie może w ten sposób powstawać 10 milionów zbędnych pism. Zdaniem posła korygując obecne przepisy, można by nie tylko uczynić pracę tego sektora bardziej efektywną, ale i ocalić tysiące drzew.

  • Czytaj również: Jaką postać powinno mieć zapotrzebowanie na środki odurzające i substancje psychotropowe?

Poseł pytał też czy ministerstwo zdrowia planuje korektę obowiązujących przepisów. Chodzi o likwidację obowiązku dodatkowego pisemnego składania zapotrzebowań na środki odurzające lub psychotropowe lub inne. Poseł sugeruje korektę przepisów umożliwiającą uznanie złożenia zamówienia zgodnie z Prawem farmaceutycznym za jednoczesne dopełnienie obowiązku złożenia pisemnego zapotrzebowania.

To nie jest priorytet…

Odpowiedzi na interpelację posła udzielił niedawno wiceminister Marek Kos. Co interesujące wskazał on, iż już w tej chwili przepisy dopuszczają obrót dokumentami w formie elektronicznej, zamiast tradycyjnej – papierowej.

– Przepis § 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie wydawania zezwoleń na obrót hurtowy środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi lub prekursorami kategorii 1 (Dz.U. z 2021 r. poz. 566)nie wyklucza możliwości złożenia zapotrzebowania na tego rodzaju preparaty w formie elektronicznej. Powyższe wynika wprost z przepisów prawa, w tym art. 781 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2024 r. poz. 1061, z późn. zm.), zgodnie z którym oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej – wskazał wiceminister.

Jednocześnie przyznał, iż niezależenie od tego „pewna aktualizacja przepisów dotyczących zapotrzebowań na środki kontrolowane jest uzasadniona”.

– …natomiast nie należy do priorytetów legislacyjnych Ministra Zdrowia. W przypadku podjęcia prac legislacyjnych w omawianym zakresie, stosowne propozycje będą podlegały procesowi konsultacji publicznych ze swoimi potencjalnymi odbiorcami – wskazał Marek Kos.

Źródło: ŁW/Sejm

Idź do oryginalnego materiału