Minister zdrowia była uczestnikiem Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia SALMED na Międzynarodowych Targach Poznańskich – podczas konferencji prasowej ogłosiła podpisanie umowy o nazwie „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej”.
Na program przeznaczono 1,25 mld zł, z czego prawie 80 proc. dofinansowania pochodzi z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (w skrócie FEnIKS) na lata 2021-2027. Pozostała część dofinansowania pochodzi z budżetu państwa.
Z programu będzie mogło skorzystać przynajmniej dwa tysiące podmiotów leczniczych w POZ.
– Po pieniądze będzie mógł sięgnąć każdy, kto ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do wsparcia kwalifikują się także ci, którzy chcą założyć POZ. Oni muszą zawrzeć umowę z funduszem najpóźniej w dniu podpisania umowy o udzielenie grantu – wyjaśniła Izabela Leszczyna.
Na co będą pieniądze?
Granty przeznaczone będą na zakup sprzętu medycznego, IT i roboty budowlane, to jest adaptacje pomieszczeń związane z poszerzeniem zadań zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia w POZ.
– Liczę, iż dzięki temu wsparciu zachęcimy jeszcze więcej placówek do przystępowania do opieki koordynowanej – powiedziała minister zdrowia, podkreślając, iż „program ma na celu przede wszystkim otwarcie nowych placówek POZ, zwłaszcza na terenach o mniejszej gęstości zaludnienia, co przyczyni się do zwiększenia dostępności i efektywności systemu opieki zdrowotnej”.
– W każdej gminie powinien być zapewniony taki sam dostęp do lekarza. Obszary słabiej rozwinięte posiadają uboższy dostęp do komunikacji publicznej, więc często dotarcie do specjalisty i wykonanie badań jest utrudnione. Premiowane będą podmioty na obszarach z ograniczeniem dostępu do lekarzy rodzinnych – wyjaśniła.
Projekt będzie realizowany w formule grantowej. Kwota grantu uzależniona jest od rocznej liczby osób zapisanych do wskazanego miejsca udzielania świadczeń w POZ na podstawie aktywnej listy pacjentów.
Kiedy?
Pierwsze nabory wniosków powinny zaplanowano na przełom 2024 i 2025 r.
Okres kwalifikowania wydatków w projekcie zakończy się 30 czerwca 2028 r.
O FEniKS
Program o nazwie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (w skrócie FEnIKS) na lata 2021-2027 to kontynuacja znanego z perspektywy finansowej 2014-2020 unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budżet FEnIKS to ponad 25 mld euro (w formie dotacji, instrumentów finansowych i instrumentów łączących finansowanie zwrotne oraz dotacyjne), które będą przeznaczony na projekty środowiskowe, energetyczne oraz transportowe, a także na wsparcie kultury i ochrony zdrowia (w szczególności zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej oraz poprawę odporności systemu ochrony zdrowia).