7 na 10 przedsiębiorców doświadczyło oznak kryzysu psychicznego w ostatnich 3 latach, a co trzeci ma objawy depresji. Mikroprzedsiębiorcy to istotna pod względem rozwoju gospodarki grupa zawodowa, która jednocześnie płaci wysoką cenę emocjonalną i zdrowotną za prowadzenie własnego biznesu.
Z okazji miesiąca zdrowia psychicznego w październiku, Nest Bank publikując raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”, zwraca uwagę opinii publicznej i samych właścicieli małych i średnich firm na potrzebę zadbania o swoje zdrowie emocjonalne. Działania są realizowane razem z partnerami merytorycznymi: platformą Helping Hand oraz firmą badawczą Synergion.
Przedsiębiorcy w Polsce czują się niedoceniani i przeciążeni
Mikroprzedsiębiorcy, mimo kluczowego wkładu w rozwój gospodarki, na co dzień zmagają się z wieloma problemami, zarówno zawodowymi, jak i osobistymi. Wyniki raportu pokazały, iż przedsiębiorcy są świadomi swojej ważnej roli – potwierdza to aż 88% badanych. Warto podkreślić, iż tę opinię podziela aż 80% pracowników etatowych, którzy uważają, iż małe i średnie firmy napędzają gospodarkę.
Tymczasem przedsiębiorcy w Polsce czują się niedoceniani i przeciążeni. Co więcej – przeważająca większość etatowców zgadza się z ich odczuciami. Aż 84% badanych przedsiębiorców uważa, iż w Polsce nie szanuje się osób, które prowadzą własny biznes i z tym poglądem zgadza się 74% etatowców.
Przedsiębiorcy niemal nie odpoczywają – brak im takiej przestrzeni, w której mogliby się zregenerować, naładować baterie i nabrać dystansu
– Najbardziej charakterystyczną cechą współczesnych mikroprzedsiębiorców jest wysokie obciążenie pracą oraz brak „work-life balance”. To powoduje, iż przedsiębiorcy niemal nie odpoczywają – brak im takiej przestrzeni, w której mogliby się zregenerować, naładować baterie i nabrać dystansu – mówi Magdalena Zajkowska, wiceprezeska Nest Bank. Dlatego zainicjowaliśmy kampanię społeczną „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”, by pokazać, iż zdrowie psychiczne tej grupy jest bardzo ważne – dla nich samych, ich bliskich, ale też dla nas jako społeczeństwa – dodaje.
Mikroprzedsiębiorcy – zagrożeni i przeciążeni
Wyniki raportu pokazały, iż prowadzenia własnej firmy nie da się zamknąć w sztywnych ramach 8 godzin i 96% mikroprzedsiębiorców czuje się przeciążonych pracą, w tym 31% w wysokim stopniu. Objawia się to m.in. brakiem czasu w odpoczynek i regenerację: aż 6 na 10 przedsiębiorców nie idzie na zwolnienie lekarskie w przypadku choroby, 56% nie bierze urlopów dłuższych niż tydzień z obawy o sytuację w pracy, a blisko połowa z nich jest pod telefonem całą dobę. Do tego dochodzi rezygnacja ze snu oraz niezdrowe odżywianie.
– Segment mikroprzedsiębiorstw w Polsce jest jak Wielka Rafa Koralowa. Z daleka wygląda potężnie i kolorowo, ale z bliska widać, iż składa się z delikatnych organizmów, które mimo dobrego przygotowania, są bardzo wrażliwe na zewnętrzne czynniki – komentuje Michał Kociankowski, General Manager w firmie Synergion. – Przedsiębiorcy czują się osamotnieni, przeciążeni pracą i niedoceniani, co wywiera ogromny wpływ na ich kondycję psychiczną – dodaje.
Co 3. przedsiębiorca (32%) jest zagrożony depresją lub już wykazuje jej objawy
Przeciążenie pracą, poczucie wypalenia zawodowego, brak oddzielenia życia zawodowego od sfery prywatnej czy ciągłe poczucie zagrożenia przekładają się na kondycję psychiczną polskich przedsiębiorców. 68% mikroprzedsiębiorców doświadczyło oznak kryzysu psychicznego w ciągu ostatnich 3 lat, a prawie 6 na 10 z nich (57%) przeżywa długotrwały lęk. Z analizowanych wskaźników wynika także, iż co trzeci przedsiębiorca (32%) jest zagrożony depresją lub już wykazuje jej objawy. Prawie co trzeci przedsiębiorca ma obniżony nastrój, a co piąty jest obciążony nadmiernym stresem.
– Badanie wskazuje, iż wśród mikroprzedsiębiorców nie ma czegoś takiego jak „spokojne prowadzenie firmy”. W ostatnich 3. latach niemal wszyscy przedsiębiorcy doświadczyli różnych symptomów, które świadczyły o napięciu, lęku i obniżonym nastroju. Trudne stany psychiczne nie przemijają bez śladu, a tym śladem jest przede wszystkim stale odczuwany lęk. Niestety stanowią one duże obciążenie dla organizmu i jeżeli utrzymują się dłuższy czas, to wyniszczają ciało i psychikę – dodaje Aleksandra Tokarewicz, CEO w Helping Hand.
Kobiety-przedsiębiorcy szczególnie zagrożone
Raport pokazuje, iż kobiety-przedsiębiorcy są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ich męscy odpowiednicy. 54% kobiet odkłada wszelkie przyjemności na później, a 38% jest zagrożonych depresją w porównaniu do 28% mężczyzn. Kobiety częściej doświadczają symptomów kryzysu zdrowia psychicznego – prowadzenie własnej firmy jest dla nich zdecydowanie bardziej obciążające niż dla mężczyzn.