Migrena – jak skutecznie z nią walczyć?

zdrowie.med.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: kobieta z migreną trzymająca się za głowę


Szacuje się, iż co 8. człowiek na świecie może cierpieć na migrenę. Niestety choroba ta cechuje się słabą rozpoznawalnością, ponieważ wiele osób bagatelizuje bóle głowy i nie poddaje się pełnej diagnostyce. Jak rozpoznać migrenę? Sprawdź, jakie leki i domowe sposoby pomogą Ci zapanować nad tą chorobą.

Co to jest migrena?

Migrena to schorzenie przewlekłe o podłożu neurologicznym, której głównym objawem jest ból głowy. Ma on charakter pierwotny, co oznacza, iż pojawia się samoistnie. Występuje okresowo w postaci napadów, których przebieg u tego samego pacjenta może być za każdym razem odmienny.

Chociaż migrena to dość często spotykana choroba, jak dotąd jej dokładne przyczyny nie zostały poznane. Naukowcy podejrzewają, iż wynika ona ze stanu zapalnego rozwijającego się w ośrodkowym układzie nerwowym, który aktywuje szlaki przewodzenia bólu. Uważa się, iż na jej wystąpienie wpływa wiele czynników, m.in. uwarunkowania genetyczne, jak i środowisko, w którym rozwija się organizm.

Bardziej i mniej charakterystyczne objawy migreny

Migrenowy ból głowy jest bardzo silny, zwykle pulsujący i zlokalizowany po jednej stronie. W początkowej i końcowej fazie ataku jego charakter zmienia się na tępy i stały. Napad migreny może przebiegać na dwa sposoby – z aurą lub bez aury. W pierwszym przypadku ból poprzedzony jest dodatkowymi objawami, np. zaburzeniami widzenia, mrowieniem i niedowładem kończyn, warg czy języka.

Oprócz samego bólu głowy, podczas ataku migreny mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości:

  • nudności i wymioty,
  • nadwrażliwość na światło i dźwięk,
  • ból i tkliwość przy dotyku, np. czesaniu.

Jakie leki wykorzystuje się w terapii migreny?

Leczenie migreny opiera się na przyjmowaniu preparatów podczas napadu w celu złagodzenia bólu, a także stosowaniu terapii profilaktycznej, która ma na celu zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków.

Leki stosowane doraźnie to przede wszystkim środki przeciwbólowe, które należy przyjąć jak najszybciej. Najskuteczniejsze są podane przed początkiem napadu lub w jego pierwszej godzinie. Preparaty stosowane podczas napadu migreny to:

  • paracetamol,
  • NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, ketoprofen, nimesulid, diklofenak,
  • pochodne ergotaminy – wywołują skurcz tętnic czaszkowych oraz hamują neurony pośredniczące w regulacji przewodzenia bodźców bólowych,
  • tryptany – obkurczają naczynia krwionośne w mózgu, dzięki czemu hamują aktywację receptorów bólowych.

Leczenie profilaktyczne obejmuje z kolei preparaty z różnych grup chemicznych, które standardowo są stosowane w innych schorzeniach, jednak przynoszą długotrwałe korzyści także w kontroli migreny. Wykorzystuje się m.in.:

  • leki przeciwpadaczkowe, np. topiramat,
  • antydepresanty, np. amitryptylinę,
  • leki kardiologiczne, np. propranolol.

Preparaty te mogą być łączone ze środkami stosowanymi doraźnie. Niestety czasem dobór adekwatnej terapii zajmuje trochę czasu, a na pełne efekty trzeba poczekać choćby kilka miesięcy.

Domowe sposoby na migrenę

Trudno jest zapanować nad migreną bez odpowiednich leków, możesz jednak złagodzić nieco jej ataki przy pomocy naturalnych, domowych metod. Podczas napadu zamknij się w cichym i ciemnym pomieszczeniu, żeby uniknąć bodźców pogłębiających odczucia bólowe. Możesz zastosować też chłodne okłady na czoło i skronie.

Jeśli dokuczają Ci nudności, zastosuj imbir, np. w postaci naparu. Ma on adekwatności przeciwwymiotne, więc złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Ponadto pomocne mogą okazać się inne napary ziołowe, np. z rumianku, mięty czy melisy.

Postaraj się spędzać dużo czasu w świeżym powietrzu – w ten sposób dotlenisz mózg. Zadbaj też o picie odpowiedniej ilości płynów, ponieważ odwodnienie sprzyja bólom głowy.

Napady migreny poważnie zaburzają codzienne funkcjonowanie, dlatego nie można ich lekceważyć. Do jej leczenia niezbędna jest pełna diagnostyka oraz konsultacja z lekarzem – tylko w ten sposób uda się ustalić odpowiednią dla Ciebie, skuteczną terapię.

fot.mahbubhasan2550/pixabay

Idź do oryginalnego materiału