Mieszkańcy wiejskiego podwórka – scenariusz zajęć

pedagogika-specjalna.edu.pl 5 dni temu

Data: 06.11.2024 r.

Blok tematyczny: Na wsi

Temat dnia: Mieszkańcy wiejskiego podwórka

Cele główne zajęć:

  • Poznanie mieszkańców zagrody wiejskiej.
  • Poznanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta wiejskie.
  • Kształcenie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich.
  • Kształtowanie umiejętności globalnego czytania wyrazów.
  • Doskonalenie umiejętności przeliczania.

Cele szczegółowe – dziecko:

  • Rozpoznaje i nazywa zwierzęta mieszkające na wsi.
  • Naśladuje odgłosy wydawane przez zwierzęta wiejskie.
  • Koncentruje uwagę na treści wiersza.
  • Zna produkty jakie otrzymuje człowiek z hodowli krowy.
  • Czyta globalnie nazwy zwierząt (kura, kogut, krowa, owca, indyk, kot, pies).
  • Dopasowuje wyraz do obrazka.
  • Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
  • Potrafi zgodnie współdziałać w grupie.

Metody:

czynna, słowna

Formy pracy:

grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

puzzle, plansze z zagadkami, plansze z nazwami zwierząt i ich odgłosami, piosenka „Na podwórku koło bramy”, ilustracja wiejskiego podwórka, treść wiersza „Na wsi”, obrazki zwierząt z wiejskiej zagrody, ilustracje kurnika, stajni, chlewika, obory, budy, nazwy zwierząt wiejskich, rysunek kury, słomki, ziarenka z kartek, kosz wiklinowy, mleko, jajko, śmietana, jogurt, ser, jabłko, kiełbasa, marchew, obrazek z krową, kostka do gry, łaty, blender, produkty spożywcze potrzebne do wykonania koktajlu (mleko, jogurt naturalny, owoce)

Przebieg zajęć

1. Przywitanie piosenką: Wszyscy są, witam was, zaczynamy – już czas. Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy!

2. Układanie puzzli i rozszyfrowanie tematu zajęć wiejskie podwórko.

3. Rozwiązywanie zagadek oraz słuchanie odgłosów zwierząt wiejskich.

4. Wspólne śpiewanie piosenki Na podwórku koło bramy” oraz rozmowa na jej temat.

  • Kto brał udział w rozmowie?
  • Jak nazywa się dziecko krowy/owcy/świni/kobyły?
  • Dokąd wymknęły się zwierzątka?
  • Kto wystraszył zwierzątka?

5. Omówienie ilustracji: „Wiejskie podwórko” oraz rozmowa na jej temat.

  • Jakie zwierzęta można spotkać na wiejskim podwórku?
  • Które zwierzęta mają dwie, a które cztery nogi?
  • Które mają rogi?

6. „Na wsi” wiersz A. Bober.

Każdy rodzinę swoją ma.
Mają moi koledzy, mam i ja.
Maja ją także zwierzęta. Uwierzycie?
I w swoich domach kochają się niesamowicie.
W stajni koniki,
Świnki w chlewiku,
W oborze krówki,
A kury w kurniku.
Wszystkie te zwierzęta na wsi mieszkają,
Jedzą, pracują i odpoczywają.
Nad nimi gospodarz opiekę sprawuje,
pilnuje, czy niczego im nie brakuje.

Rozmowa na podstawie wiersza, kierowana pytaniami nauczyciela.

  • O jakich zwierzętach była mowa w wierszu? dopasowanie nazw zwierząt do obrazków.
  • Jak nazywa się dom konia, świni, kury? dopasowanie zwierząt do ich domów.
  • Kto opiekuje się tymi zwierzętami?
  • Jak wygląda praca gospodarza?

7. Ćwiczenie oddechowe „Karmimy kurkę” Przenoszenie dzięki słomki papierowych ziarenek z kartki na rysunek kury.

8. Rozwiązywanie zagadki:

Mam dwa rogi, łaty mam
zdrowe mleko daję wam. /krowa/

9. Zabawa matematyczna „Ile łat ma krowa?”.

Dziecko rzuca kostką i nakleja na krowę tyle łat, ile oczek wskazuje kostka.

Co nam daje krowa? /mleko/

10. Zabawa „Dojenie krowy”.

Nauczyciel przynosi gumowe rękawiczki, w rękawiczkach robi wcześniej maleńkie dziurki. Wypełnia rękawiczki mlekiem i mocuje do rysunku krowy. Następnie dziecko „doi” krowę.

11. Wskazywanie produktów pochodzących z mleka.

Na ławce stoi wiklinowy kosz. Nauczyciel prosi dzieci, aby wyjęły z niego tylko te produkty, które powstały z mleka od krowy.

12. Koktajl mleczno-owocowy.

  • Prezentacja z użyciem projektora na temat: jak przygotować koktajl mleczno-owocowy?
  • Przygotowanie i omówienie składników potrzebnych do przygotowania koktajlu.
  • Zaprezentowanie owoców, poznawanie ich wielozmysłowo.
  • Przypomnienie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Krojenie owoców.
  • Przygotowanie koktajlu przy użyciu miksera i blendera.
  • Porządkowanie miejsca pracy.
  • Wspólne spożywanie deseru.

13. Podsumowanie.

Na dywanie leżą sylwety krów – wesołej i smutnej. Dzieci, którym zajęcia się podobały, stają przy krowie wesołej, a którym się nie podobały – przy smutnej.

Mieszkańcy wiejskiego podwórka – scenariusz zajęć opracowała: Paulina Matras – Czytelniczka Portalu

Post Mieszkańcy wiejskiego podwórka – scenariusz zajęć pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

Idź do oryginalnego materiału