Metale ciężkie, takie jak arsen, kadm, rtęć i ołów, powszechnie występują w wodzie pitnej, zanieczyszczonym powietrzu i żywności. Kiedy dostaną się do organizmu, zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego. Badania z udziałem kobiet uczestniczących w Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN), dowiodły, iż wpływ tych toksycznych substancji może zaburzać pracę jajników i doprowadzić do ich wcześniejszego starzenia się. Wyniki opublikowano w „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
Zatrucie toksynami czy menopauza?
Naukowcy przebadali 549 kobiet w średnim wieku, które przechodziły okres menopauzy i miały w próbkach moczu stwierdzoną obecność metali ciężkich – w tym arsenu, kadmu, rtęci i ołowiu. Przeanalizowano dane z badań krwi AMH aż do 10 lat przed ostatnią miesiączką.
Jak mówi autor badania mówi autor badania Sung Kyun Park, profesor nadzwyczajny epidemiologii i nauk o zdrowiu środowiskowym School of Public Health przy University of Michigan w Ann Arbor w stanie Michigan u uczestniczek zaobserwowano takie symptomy jak:
- uderzenia gorąca,
- osteoporoza,
- większe ryzyko chorób serca
- pogorszenie funkcji poznawczych.
Analiza danych pozwoliła powiązać zawartość metali ciężkich w moczu z szybszym starzeniem się reprodukcyjnym kobiet i zmniejszoną rezerwą jajnikową. Udowodniono, iż kobiety narażone na kontakt z tymi toksycznymi substancjami mogą mieć problemy zdrowotne związane z wcześniejszym starzeniem się jajników.
Niski poziom antyoksydantów
- Nasze badanie powiązało narażenie na metale ciężkie z niższym poziomem antyoksydantów. Badanie AMH (ocena rezerwy jajnikowej) mówi nam mniej więcej, ile komórek jajowych pozostało w jajnikach kobiety – to jak zegar biologiczny dla jajników, który może wskazywać na ryzyko dla zdrowia w średnim wieku i w późniejszych latach” - tłumaczy Park. - Musimy zbadać także młodszą populację, aby w pełni zrozumieć rolę substancji chemicznych w zmniejszonej rezerwie jajnikowej i niepłodności.
Przeczytaj też: "Menopauza wciąż niedostatecznie przebadana i źle łagodzona – obszerne badania".