Menopauza nową żyłą złota dla przemysłu farmacetucznego

bejsment.com 1 miesiąc temu

Serum obiecujące jędrną skórę. Proszki, które twierdzą, iż eliminują nocne poty. Od pielęgnacji skóry, przez suplementy, po specjalne przekąski, menopauza może być nową gorączką złota w branży wellness. Jednak eksperci twierdzą, iż niektóre suplementy mogą być bezużyteczne i potencjalnie szkodliwe.

Według Statistics Canada, okres okołomenopauzalny i menopauza dotykają około 10 milionów kobiet w Kanadzie w wieku powyżej 40 lat. Objawy, które obejmują uderzenia gorąca, wahania nastroju i bezsenność, mogą być niezwykle uciążliwe. Kanadyjska Fundacja Menopauzy (Menopause Foundation of Canada) podaje, iż 10% kobiet przestaje pracować z powodu objawów, których nie potrafia opanować.

Po latach zapomnienia, kobiety te muszą teraz stawić czoła lawinie produktów, które są im sprzedawane z obietnicą poczucia ulgi. Eksperci ostrzegają jednak, iż wyniki często nie spełniają oczekiwań.

„Myślę, iż to burza marketingowa” – powiedziała dr Jerilynn Prior, profesor endokrynologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. „Myślę, iż jest to po prostu niesamowita okazja dla ludzi, którzy chcą coś sprzedać”.

Globalny rynek produktów zwiazanych z menopauzą wyniósł w zeszłym roku około 17 miliardów dolarów i oczekuje się, iż do 2030 roku przekroczy 24 miliardy dolarów rocznie, prognozuje firma badawcza Grand View Research.

Teraz wielu chce zarobić na tym wzroście, w tym celebryci, którzy niedawno zaczęli promować produkty na menopauzę. Aktorka Drew Barrymore, na przykład, powiedziała, iż używa pigułki zawierającej chrom, czystek i korzeń maca, a suplement, jak twierdzi aktorka, łagodzi uderzenia gorąca i wspiera hormonalne cele zarządzania wagą. W mediach społecznościowych influencerzy twierdzą, iż znają remedium idealne, sugerując, iż wyciąg z pluskwicy groniastej (black cohosh) i olej z pierwiosnka mogą złagodzić nocne poty i uderzenia gorąca.

„Wiem, iż algorytm jest skierowany na mnie i przyznaję, kupiłam suplementy” – powiedziała Sachelle Prosper, lat 49. Kobieta z Toronto powiedziała, iż jest bombardowana reklamami na Instagramie. „Jest tak wiele objawów i nie ma jednej magicznej pigułki. W końcu wydajesz mnóstwo pieniędzy na cały zestaw zabiegów, mając nadzieję, iż coś zadziała”.

Sasha Howell, lat 41, mówi, iż już doświadcza związanych z menopauzą zmian na włosach i skórze. Ale wiele starszych członkiń jej rodziny przez cały czas nie lubi o tym rozmawiać, więc szuka rozwiązań na własną rękę. Niedawno wzięła udział w prelekcji i pokazie dotyczących menopauzy w Toronto, których celem było edukowanie uczestniczek i zapewnienie im strategii dobrego samopoczucia.

„Czuję, iż można się wiele nauczyć. Jest wiele dobrych informacji i jest wiele błędnych informacji”.

Mimo to eksperci twierdzą, iż suplementy nie są dobrze uregulowane. Prior z UBC martwi się o jakość badań wykorzystywanych do sprzedaży produktów. „Za każdym razem, gdy badanie jest przeprowadzane przez firmę, która zamierza czerpać korzyści ze sprzedaży, pojawia się stronniczość” – powiedziała. „Statystyk jest stronniczy, firma jest stronnicza”.

Nicole Rourke, profesor marketingu w St. Clair College w Windsor powiedziała, iż mówienie o menopauzie przez długi czas było tematem tabu. „Słowo ‘okres’ [w odniesieniu do menstruacji] zostało po raz pierwszy użyte w telewizji w 1985 roku” – powiedziała. „Jeśli więc pomyślisz o tym, kto zaczynał miesiączkować w 1985 roku, te same kobiety są tymi, które osiągają menopauzę. Nie dziwi mnie więc, iż jest o wiele więcej otwartości w rozmowach na ten temat”.

Oczywiste jest, iż wiele kobiet desperacko poszukuje odpowiedzi – tak jak Nadine Schumont, która mieszka w Toronto. Powiedziała, iż ma uderzenia gorąca co dwie godziny, a nocne poty zmuszają ją do wielokrotnej zmiany ubrania. Przyjmuje suplementy z pluskwicy groniastej, aby spróbować zmniejszyć objawy. Próbowała także kremów i refleksologii. „W wieku 54 lat próbowałam już wielu rzeczy i nic nie pomaga. Ulga trwa tylko przez miesiąc, a potem moje ciało wraca do poprzedniego stanu”.

Dr Wendy Wolfman, dyrektor Mount Sinai Hospital’s Menopause Clinic w Toronto, zachęcała kobiety do rozmowy z lekarzem na temat hormonalnej terapii zastępczej.

Hormonalna terapia zastępcza zastępuje estrogen i progesteron w organizmie kobiety w okresie menopauzy i po menopauzie, kiedy poziom tych hormonów spada.

„Znamy rzeczy, które działają i znamy rzeczy, które nie działają. Powiedziałbym, iż prawie wszystko, co można kupić bez recepty w celu ulżenia uderzeniom gorąca, nie będzie działać naprawdę dobrze”.

Wolfman ostrzegła, iż suplementy, które oprócz pluskwicy groniastej i oleju z pierwiosnka obejmują również maca, żeń-szeń i siemię lniane, są w większości bezużyteczne i potencjalnie szkodliwe. Powiedziała, iż istnieje kilka naukowych dowodów na to, iż przyniosą one kobietom długotrwałą ulgę w objawach menopauzy.

„Powiedziałabym, żeby kupujący uważał. Nie marnujcie swoich pieniędzy”.

Idź do oryginalnego materiału