Artykuł dedykowany jest pracownikom ze wszystkich działów w firmie. Szczególnie interesujący może okazać się dla osób z działu HR. Medytacja to świetny sposób na przegonienie niepotrzebnych myśli i skupienie się na tym, co naprawdę ważne. Medytacja wpływa pozytywnie na produktywność pracowników, obniża stres i uczy, jak zmienić go w motywującą energię. To wiąże się z ich lepszym działaniem w pracy i lepszymi wynikami.
Relaks potrzebny jest każdemu. Natłok obowiązków lub problemy, które wywołują w nas stres i strach, skłaniają nas do poszukiwań chwili dla siebie, w których możemy się odprężyć. zwykle pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy, jest wyjście na spacer, zabawa z pupilem, lub gorąca kąpiel. Chwile wytchnienia są potrzebne, ponieważ nadmiar stresu negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Codzienne wyzwania i presja mogą prowadzić do chronicznego stresu, który negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie zarówno fizyczne i psychiczne. Niewielu z nas myśli jednak o medytacji, jako o sposobie na zmartwienia. Medytacja, choć praktykowana od wielu wieków, w różnych kulturach, zyskuje na popularności właśnie teraz — w XXI wieku. Dowiedz się, dlaczego medytacja to skuteczny sposób, na radzenie sobie ze stresem, lękiem i nerwami.
Czym jest medytacja?
Medytacja można opisać jako trening umysłu, który polega na rozwijaniu świadomości i często prowadzi do osiągnięcia odmiennego stanu świadomości. Pochodząca z łacińskiego słowa “meditatio”, medytacja oznacza namysł, refleksję oraz zagłębianie się w myślach. Medytacja to praktyka, która skupia uwagę i prowadzi nas w głąb nas samych, aby zapanować nad chaosem naszych myśli i emocji. Poprzez skupienie się na oddechu, powtarzanie mantr lub wizualizację, medytacja pomaga nam oderwać się od natłoku codziennych trosk i wyciszyć nasz umysł. Medytacja jest cennym narzędziem, które pozwala na osiągnięcie równowagi i ulgi.
Medytacja obejmuje wiele różnych praktyk, które służą zwiększaniu energii życiowej, relaksacji oraz rozwijaniu pozytywnych uczuć, takich jak miłość, cierpliwość i współczucie. Choć medytacja ma głębokie korzenie historyczne, sięgające czasów antycznych, gdzie stanowiła część tradycji religijnych i wierzeń społecznych, w tej chwili jest fundamentem wschodnich religii, takich jak buddyzm, konfucjanizm i hinduizm. Jest również istotnym elementem jogi, popularnej praktyki w naszej części świata.
Osoby praktykujące medytację twierdzą, iż pomaga ona oczyścić umysł. Szczególnie polecana jest ona osobom, które przytłoczone tempem oraz nadmiarem bodźców mają problemy ze snem. Medytacja, poprzez wewnętrzne wyciszenie pozwala na głęboki, regenerujący sen. W rozwiązaniu problemu ze snem pomocne są także rady od ekspertów. Rady te można zdobyć, uczestnicząc w naszych webinarach. W naszej ofercie znajduje się pakiet, specjalnie dedykowany temu problemowi oraz tematowi medytacji – ,,Regeneracja i sen”. Medytacja jest wykorzystywana do łagodzenia różnych problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Medytacja ma potężny wpływ na lęk i nerwowość. Osoby cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia lękowe, takie jak niepokoje społeczne, fobie czy zespół lęku uogólnionego, często doświadczają nadmiernego pobudzenia emocjonalnego i trudności w uspokojeniu umysłu, medytacja może stanowić dla nich doskonałe rozwiązanie. Jest to technika, która zdobywa coraz większe uznanie jako narzędzie do radzenia sobie z wyzwaniami i stresami współczesnego życia.
Zalety medytacji
Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zaczynają przygodę z medytacją, jest redukcja stresu. Badania naukowe potwierdzają, iż regularna medytacja może obniżyć poziom kortyzolu (znanego również jako hormonu stresu) w organizmie, zmniejszyć napięcie mięśniowe i pomóc w regulacji ciśnienia krwi, skutkując uczuciem ukojenia
i zrelaksowania. Stawiając pierwsze kroki w tym temacie, warto zrobić to w większym gronie — np. na warsztatach antystresowych. Uczestnicy uczą się wówczas jak radzić sobie w stresowych sytuacjach, z wykorzystaniem elementów medytacji. Praktyka medytacji pozwala nam wyciszyć umysł, złagodzić napięcie i odprężyć ciało. Nie jest to jednak jedyna zaleta medytacji. Medytacja cechuje się pozytywnym wpływem na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Praktyka medytacji pomaga w radzeniu sobie z lękiem, depresją i innymi zaburzeniami nastroju. Może również zwiększać poczucie szczęścia, obniżać poziom negatywnych emocji i poprawiać ogólną stabilność emocjonalną.
Systematyczne praktykowanie medytacji ma pozytywny wpływ na naszą zdolność koncentracji i skupienia uwagi. Poprzez regularne ćwiczenia medytacyjne, stajemy się także bardziej wytrenowani w utrzymywaniu skupienia umysłu, zwiększając naszą świadomość i obecność w chwili obecnej. Ta umiejętność przynosi liczne korzyści w naszych codziennych obowiązkach, nauce i wykonywaniu różnorodnych zadań. Medytacja korzystnie wpływa na naszą pewność siebie oraz sprawia. Medytacja umożliwia nam lepsze zrozumienie siebie, naszych myśli, emocji i reakcji. Poprzez praktykę obserwacji i akceptacji, medytacja prowadzi do wzmacniania samoświadomości i akceptacji siebie takimi, jakimi jesteśmy.
Medytacja może również pobudzać naszą kreatywność i intuicję. Poprzez wyciszenie umysłu i otwarcie na głębsze poziomy świadomości, medytacja może podsuwać nam nowe pomysły, perspektywy i rozwiązania problemów. Może pomóc nam spojrzeć na sytuacje z nowej, bardziej twórczej perspektywy. Osoby borykające się z bezsennością, odczują zbawienną moc medytacji. Praktykując medytację, poprawia się jakość snu. Medytacja przed snem może pomóc w uspokojeniu umysłu, złagodzeniu napięcia i przygotowaniu się do relaksującego snu. Regularna praktyka medytacji może pomóc w regulacji rytmu snu i wywołaniu uczucia głębokiego wypoczynku, łagodząc skołatane nerwy. Medytacja sprzyja kształtowaniu nawyków. o ile naprawdę chcemy budować lub pozbyć się nawyków warto skorzystać z pomocy Osobistego Asystenta Zdrowia. Jest to jedyna usługa z 25 działań wellbeingowych na polskim rynku, która powoduje 10-krotnie wyższe zaangażowanie pracowników przy 6-krotnie niższym koszcie od działań takich jak wideo porady.
Techniki medytacji
Mimo iż technik medytacji jest mnóstwo, warto zacząć od dwóch metod idealnych dla początkujących. Techniki te są na tyle proste, aby nie przejmować się w trakcie praktykowania medytacji, iż robimy coś źle. Po opanowaniu tych technik można skupić się na czymś trudniejszym. Przed rozpoczęciem medytacji należy zwrócić uwagę na swoje ciało — czy nie występują w nim napięcia. Poniższe techniki koją nerwy, obniżają poziom stresu, oraz redukują niepokój.
Etykietowanie myśli — polega na najzwyklejszym obserwowaniu naszych myśli i pozwoleniu im odejść. Ta praktyka może być kontynuowana przez długi czas. Jednakże warto rozważyć posunięcie się o krok dalej i “etykietowanie” naszych myśli, zanim je uwolnimy. Możemy to zrobić poprzez wypowiedzenie dla siebie odpowiedniego słowa, wizualizację tego, co myślimy, lub dowolny inny sposób, który jest dla nas wygodny. Etykietowanie myśli ma dwa główne efekty.
Po pierwsze, podnosi naszą świadomość na temat tego, o czym myślimy. Jest to szczególnie pomocne, jeżeli staramy się zmienić nasze nawykowe wzorce myślowe, aby stały się bardziej inspirujące i optymistyczne. Przez nadanie etykiety naszym myślom, stajemy się bardziej świadomi ich natury i wpływu, co umożliwia nam dokonanie pozytywnych zmian. Po drugie, etykietowanie myśli pozwala naszemu umysłowi na nieco większe zaangażowanie. Jest to szczególnie pomocne dla początkujących, którzy nie są jeszcze przyzwyczajeni do długotrwałego obserwowania swoich myśli. Daje umysłowi coś do zrobienia, jednocześnie zachowując dystans. Myśli dzieli się wówczas na trzy kategorie:
-
- Przydatne — myśli, które niosą ze sobą coś konstruktywnego
-
- Rodzaj — myśli, klasyfikowane zgodnie z funkcją — np. strach
-
- Fizyczne — związane z odczuciami, jakie wywołuje w nas myśl — np. ciepło
Po ugrupowaniu każdej z tych myśli, należy dać im odejść.
Obserwowanie oddechu — medytacyjna praktyka polega na skupieniu uwagi na naturalnym oddechu i świadomym obserwowaniu procesu wdychania i wydychania powietrza. Poprzez utrzymanie tego stanu świadomości, rozwijamy naszą zdolność do uważności, koncentracji oraz osiągania wewnętrznego spokoju.
Aby spróbować tej techniki, należy w pierwszej kolejności usiąść wygodnie, najlepiej z prostymi plecami, aby pomóc utrzymać świadomość. Komfort jest najważniejszy, więc jeżeli ta pozycja nie jest odpowiednia, można wybrać inną, bardziej wygodną. Następnie należy zamknąć oczy i zacząć obserwować ciało (istotne są jakiekolwiek napięcia, które można zauważyć i starać się je rozluźnić). Następnie należy wziąć kilka głębszych oddechów, praktykując świadome oddychanie. Wykonywać przez nos wdech i wydech. Kolejno przejść do naturalnego oddychania i skupić się na obserwowaniu różnych części ciała, na które wpływa proces oddychania. Zacząć od tych, które są najbardziej wyraźne, a następnie stopniowo przechodzić do bardziej subtelnych obszarów.
Ważne jest, aby jednocześnie zwracać uwagę na ruch brzucha i klatki piersiowej podczas oddychania. Skupić się na odczuciach w gardle, związanych z przepływem powietrza, oraz na odczuciach występujących nad górną krawędzią ust i poniżej podstawy nosa. Podczas obserwacji, skupić się na danej części ciała i zauważać wszelkie doznania fizyczne, które tam się pojawiają. Trzeba także pamiętać, iż im mniejszy obszar ciała obserwuje się, tym bardziej wyostrza się koncentracja. Pozostawać w tym stanie obserwacji i oddychania, ciesząc się chwilą spokoju i świadomości.
Chcesz spróbować medytacji? Możemy zorganizować sesję w Twoim biurze!