Mdłości na myśl o pracy, czyli wypalenie zawodowe i co dalej?

blaber.pl 1 tydzień temu

Czym jest wypalenie zawodowe i jak się objawia?

Wypalenie można definiować jako stan emocjonalnego, fizycznego i poznawczego wyczerpania spowodowanego długotrwałym i nierozwiązanym stresem w miejscu pracy. Wpływ na wypalenie mogą mieć również zewnętrzne, niezwiązane z pracą stresory, takie jak trudności rodzinne czy poważna choroba. No dobrze, ale skąd masz wiedzieć, czy to, co czujesz, to po prostu jeszcze zmęczenie czy już wypalenie zawodowe?

Najczęstsze objawy wypalenia to:

  • chroniczne zmęczenie, które nie ustępuje choćby po dłuższym wypoczynku,
  • wzrost emocjonalnego napięcia,
  • zwiększony dystans psychiczny do pracy lub cyniczne podejście do niej,
  • spadek wydajności w pracy,
  • spadek zaangażowania i dystansowanie się do współpracowników.

Najbardziej zagrożone wypaleniem zawodowym mogą być osoby, które angażują się w pracę całym sercem i spychają na drugi plan własne, osobiste potrzeby. Wypalenia zawodowego doświadczają często również ci, którzy mają duże (zwykle stanowczo za duże) oczekiwania wobec siebie. To również ci, którzy mają trudności w stawianiu granic i przejmują nowe obowiązki, które trudno zmieścić w czasie pracy.

Wypalenie zawodowe może powodować również poczucie, iż dajesz z siebie naprawdę dużo w pracy, ale praca nie daje Ci wystarczająco dużo.

I ciekawostka! Wypalenie zawodowe może być zaraźliwe! jeżeli na co dzień przebywasz z ludźmi, którzy są niezadowoleni w pracy, nieefektywni i często narzekają, bardzo możliwe, iż niedługo i Ty zaczniesz czuć się podobnie.

Wypalenie samo nie przejdzie

Jeśli czujesz, iż wypalenie zawodowe dotyczy również Ciebie, zła wiadomość jest taka, iż to najprawdopodobniej nie przejdzie samo. Wypalenie zawodowe ma charakter postępujący, czyli cóż… będzie tylko gorzej. jeżeli zawodowa sfera Twojego życia zużywa zbyt dużo Twoich zasobów, to wypalenie zawodowe będzie towarzyszyć Ci niemal cały czas. A to nic przyjemnego.

Ale jest też dobra wiadomość. Zasoby te można uzupełniać. I właśnie to jest najlepszy sposób na walkę z wypaleniem zawodowym i zapewnienie sobie większego komfortu w codzienności. Co w takim razie możesz zrobić, żeby regularnie uzupełniać swoje zasoby?

Odetnij się od pracy… po pracy

Ale tak serio. jeżeli niby zamykasz laptopa, ale cały czas głową jesteś w pracy, nigdy nie zdołasz uzupełnić swoich zasobów. Osoby, które popołudniami czy wieczorami przez cały czas mentalnie tkwią w pracy, czują większe napięcie i są bardziej zestresowane.

Zrelaksuj się

Znajdź dla siebie czynność, która nie wymaga od Ciebie zaangażowania – ani fizycznego, ani psychicznego czy umysłowego. Coś, co nie jest wyzwaniem. To może być słuchanie muzyki, bujanie się na hamaku czy oglądanie niezobowiązującego serialu – cokolwiek, co Ci służy.

Znajdź coś, w czym jesteś dobry/dobra

Robienie czegoś, co sprawia nam przyjemność i w czym czujemy się dobrzy świetnie działa na samopoczucie i wspaniale napełnia garnuszek zasobów. Może malowanie, szydełkowanie czy nauka gry na instrumencie? No i ważne – ta czynność nie może mieć związku z Twoją pracą.

Znajdź czas na wysiłek fizyczny

Banał, co? Ale udowodniono, iż osoby, które są aktywne fizycznie, w mniejszym stopniu odczuwają skutki codziennych stresów. Ruch dobrze wpływa na naszą kondycję psychiczną i basta!

Jeśli czujesz się wypalony/wypalona zawodowo, nie musisz od razu rzucać swojej pracy i wyjeżdżać w Bieszczady. Spróbuj najpierw regularnie napełniać swój garnuszek z zasobami – to na serio może pomóc!

Idź do oryginalnego materiału