Jakiś czas temu rozmawiałam z matką nastoletniego chłopca, która narzekała na jego tryb życia. Mówiła, iż jej syn siedzi do późna w nocy, a rano nijak nie może wstać i nie da się go dobudzić. Jej zdaniem (jak i wielu innych dorosłych) to wina telefonów komórkowych i mediów społecznościowych, które uzależniają młodych ludzi. Jednak nie do końca. Wprawdzie komórki i elektronika nie poprawiają jakości snu, ale też i nie są głównymi winowajcami nastoletniego niewyspania się. A co jest? Między innymi samo dorastanie, ale nie tylko. Powodów jest znacznie więcej.
REKLAMA
Zobacz wideo
Nastolatki są wiecznie niewyspane? To nie jest wina telefonu komórkowego
Choć wydawałoby się, iż to właśnie wielogodzinne korzystanie z telefonu komórkowego jest przyczyną niewyspania u nastolatków, to jednak błędnie myślenie. Jak podają specjaliści z serwisu Evolve Treatment.com, głównym powodem ciągłego zmęczenia u młodzieży jest przede wszystkim zmiana rytmu dobowego w okresie dojrzewania. Połączona z przymusem porannej pobudki i chodzenia do szkoły powoduje pogłębiające się zmęczenie. Jednak to nie wszystko. Przyczynami ciągłej senności mogą być też poważne problemy zdrowotne takie jak:
depresja,
lęki,
zaburzenia odżywiania,
anemia,
niedoczynność tarczycy,
borelioza (inaczej choroba z Lyme),
mononukleoza ("choroba pocałunków"),
zespół chronicznego zmęczenia.
Przy czym część z powyższych chorób dotyczy psychiki, część ciała, a są i takie, które dotyczą obu tych sfer jednocześnie. Dlatego trzeba uważnie obserwować nastolatka, aby wiedzieć na pewno, iż dzieje się coś złego. A co powinno zaniepokoić rodziców? Oto najważniejsze czerwone flagi w kwestii notorycznego niewysypiania się u młodzieży:
przesypianie całych (lub prawie całych) weekendów i innych wolnych dni,
kładzenie się spać na wiele godzin od razu po powrocie ze szkoły,
notoryczne zasypianie na lekcjach,
coraz słabsze stopnie,
niemożność dobudzenia się rano i ciągłe opuszczanie zajęć (bądź notoryczne spóźnienia),
doszło do wypadku lub innych poważnych problemów z powodu nieustannej senności.
jeżeli obserwujecie któreś z powyższych symptomów u swoich nastoletnich dzieci, to nie czekajcie, tylko jak najszybciej skonsultujcie się z lekarzem. Mogą one zwiastować poważne problemy ze zdrowiem, które wymagają interwencji specjalisty.
Notorycznie zmęczony nastolatek? To też może pomóc dziecku
Ciągłe niewysypianie się w większości przypadków jest spowodowane wejściem dziecka w okres dojrzewania i jest całkowicie naturalne. Jednak nie znaczy to, iż nie można trochę pomóc nastolatkowi w radzeniu sobie z tym. A jak? Specjaliści proponują następujące rozwiązania:
kładzenie się spać tak wcześnie, jak się da i to, choćby gdy nie dziecko nie czuje się senne,
usunięcie z sypialni całej elektroniki, w tym telefonów, bo niebieskie światło rozbudza,
warto rozejrzeć się za dodatkowym hobby czy pracą, aby wykorzystać nadmiar energii,
zmiana diety - warto spróbować zrezygnować z produktów potęgujących senność jak np. oleje z nasion, suplementy z witaminą B12 czy pokarmy zawierające soję.
Czasem można wypróbować takie metody wsparcia snu jak specjalne utwory muzyczne czy kołdry obciążeniowe.