Matka 9-latki: Córka nie może być w pobliżu jedzenia, czuć jego zapachu. Ma ARFID

gazeta.pl 14 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Screen z TikToka myarfidlife - Hannah Lea


Wiele dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych to niejadki, które potrafią być bardzo wybredne. I nie ma w tym nic złego, bo z upływem czasu z tego wyrastają. Jednak nie zawsze. Tak jest w przypadku tej 9-latki, która nie jest w stanie choćby przebywać blisko jedzenia. I to nie kaprys, a poważna i rzadka choroba.
Hannah Lea ma dziewięć lat i od maleńkości cierpi na ARFID (Avoidant/Restrictive Food Disorder), czyli zaburzenie odżywiania polegające na ograniczaniu lub unikaniu pokarmów z różnych powodów. Między innymi wrażliwości sensorycznej, strachu przed np. zakrztuszeniem się bądź zwymiotowaniem, czy choćby po prostu braku zainteresowania jedzeniem jako takim. W przypadku Hannah problemy pojawiły się w momencie, gdy rodzice zaczęli podawać jej stałe pokarmy. Wówczas dziewczynka odrzucała je lub odwracała głowę. Mimo to jej rodzice nie byli tym zaniepokojeni, bo wiele maluchów tak robi. Jednak z czasem było coraz trudniej karmić Hannah, która prawie nic nie chciała jeść. Dziewczynka przestała rozwijać się i rosnąć. W końcu zaczęło jej grozić karmienie sondą, a rodzice zaczęli szukać pomocy.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


9-latka ma bardzo ograniczoną liczbę pokarmów. Wszystko przez ARFID
Jak podaje serwis CafeMom.com, doszło do tego, iż mała Hannah nie była w stanie przebywać w pomieszczeniu, w którym znajduje się jedzenie. Nie była też w stanie znieść zapachu pożywienia. Wówczas rodzice zaczęli szukać pomocy. Trafili na terapeutę, który specjalizuje się właśnie w ARFID. Krokiem milowym w leczeniu dziewczynki okazało się nagranie jej, jak pije napój proteinowy i wysłanie go terapeucie. Kilkulatka bardzo polubiła jego komentarze dotyczące próbowania przez nią nowych rzeczy. Wtedy mama dziewczynki wpadła na pomysł założenia kont w mediach społecznościowych, gdzie pokazuje ich codzienne zmagania z ARFID i zarazem edukują innych w zakresie tych poważnych zaburzeń odżywiania.


Hannah rozwija się fizycznie i psychicznie. Zrobiła się też pewniejsza siebie. To już nie to samo dziecko, co przedtem. Zrobiła się ciekawska, wprawdzie wciąż towarzyszy jej lęk, ale pracujemy nad tym.


- powiedziała mama 9-letniej dziewczynki, zmagającej się z ARFID, u której terapia powoli przynosi efekty.


Jakie są objawy ARFID? Leczenie tych zaburzeń odżywiania jest trudne
Objawem ARFID jest nie tylko niechęć do spożywania pokarmów i ostra wybiórczość pokarmowa. Jak podaje Centrum Zaburzeń Odżywiania.pl, do najważniejszych symptomów należą:


wyraźnie chudnięcie, niekiedy również połączone ze spowolnieniem wzrostu,
spore niedobory składników odżywczych,
wyraźne zmiany w ?funkcjonowaniu psychospołecznym.


Oczywiście wszystkie te problemy nie mają związku z innymi chorobami jak bulimia czy jadłowstręt psychiczny, które dotyczą zaburzeń postrzegania własnej sylwetki. ARFID nie dotyczy również problemów z odżywianiem związanych z brakiem dostępnej żywności lub uwarunkowaniami kulturowymi. A jak można pomóc osobie dotkniętej tymi zaburzeniami? Przede wszystkim należy wdrożyć terapię poznawczo-behawioralną, dobraną indywidualnie do potrzeb pacjenta. Konieczna jest też kooperacja z lekarzami i dietetykiem, niekiedy również potrzebne są suplementy diety, a w skrajnych przypadkach sonda nosowo-żołądkowa lub gastrostomia.
Idź do oryginalnego materiału