Podłogi z litego drewna, mimo wyżej ceny, cieszą się rosnącą popularnością. To rozwiązanie, które przy odpowiedniej pielęgnacji, posłuży przez dekady. Jednak, aby tak się stało, nie powinniśmy popełniać błędów podczas ich mycia.
Podłogi z drewna — myć na sucho czy mokro?
Drewno ma to do siebie, iż gwałtownie wchłania wilgoć, podłogi drewniane są zabezpieczone, jednak nie oznacza to, iż codziennie mycie na mokro nie będzie miało na nie wpływu. To jeden z częstszych błędów, zdecydowanie lepiej jest na bieżąco sprzątać podłogi na sucho. Regularne odkurzanie i zamiatanie to podstawa pielęgnacji drewna. Codzienne usuwanie piasku, kurzu, sierści czy też innych zabrudzeń jest niezwykle istotne, dzięki temu czyszczenie na mokro, które warto wykonać od czasu do czasu, jest bardziej wydajne i lepsze dla drewna.
Największym wrogiem drewna jest wilgoć, gdy się dostanie, bardzo trudno jest się jej pozbyć, wtedy dość gwałtownie dochodzi do wybrzuszenia, pęcznienia oraz odkształcenia podłogi. W rzadkich przypadkach, gdzie tej wody jest bardzo dużo, może także dojść do rozwoju pleśni, która bardzo gwałtownie niszczy drewno i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie mieszkańców.
Sprawdź także: Zrób to z kostką brukową w lutym. Do wiosny cały mech zniknie
Jakie jeszcze błędy popełniamy podczas sprzątania drewnianej podłogi?
Poza zbyt częstym myciem na mokro, wiele osób zapomina adekwatnym użytkowaniu odkurzacza. Używając końcówek do dywanu, lub nie przełączając trybi, możemy porysować podłogi. W przypadku odkurzania dywanu sprzęt ma obniżone włosie, tak aby poderwać kurz oraz inne zanieczyszczenia. Używając tego trybu na podłogach z litego drewna, trzepaczka może zmatowić, a choćby zarysować podłoże. Dlatego też zawsze trzeba pamiętać o zmianie trybu bądź końcówki, w zależności od rodzaju urządzenia.
Dodatkowo używając mopa, należy pamiętać o dobrym wyciśnięciu nadmiaru wody. Drewnianą podłogę warto mopować nie częściej niż raz na tydzień w przypadku pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu np. salonu. W pokojach, garderobie czy też innych wnętrzach, gdzie zagląda mniej osób może, to być dwa — trzy razy w miesiącu. Dzięki temu utrzymasz drewniane podłogi w dobrym stanie na długie lata.
Zobacz też:
Gołębie brudzą na parapecie? Tak skutecznie je odstraszysz
Nie możesz doczyścić brodzika i kabiny prysznicowej? Ten tani sposób stosują choćby w hotelach
Te witaminy opóźniają starzenie się organizmu. Seniorzy powinny przyjmować regularnie