Masaż aromaterapeutyczny jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych masaży na całym świecie. Oddziałuje zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną dwoma drogami – stymulacją mechaniczną (techniki masażu relaksacyjnego) oraz zapachową (aromaterapia). Najważniejszy jest adekwatny dobór olejków w zależności od potrzeb osoby masowanej. Dzięki temu dodatkowo można wspierać kondycję skóry.
Na czym polega masaż aromaterapeutyczny?
Techniki masażu aromaterapeutycznego są przede wszystkim relaksacyjne, płytkie i spokojne. Obejmują głaskanie, rozcieranie i ugniatanie, które jednak nie powoduje dolegliwości bólowych czy dyskomfortu (jak może to mieć miejsce w masażu tkanek głębokich czy choćby w masażu leczniczym). Taki masaż trwa od 30 do 120 minut, najlepiej, aby obejmował całe ciało. Już od pierwszych technik na ciele osoby masowanej rozprowadza się olejek lub mieszankę olejków o intensywnym zapachu (niekiedy mogą być one gorące, podgrzane). Uzupełnieniem całości jest zwykle spokojna i relaksacyjna muzyka, która pozwala na wyciszenie się na wielu płaszczyznach.
Masaż aromaterapeutyczny – działanie
Technika głaskania przygotowuje tkanki do dalszych ruchów, jest świetnym, odprężającym wstępem. Uspokaja ośrodkowy układ nerwowy (a dokładniej: wycisza nadmierną aktywność układu współczulnego) oraz działa odstresowująco. Technika rozcierania głębiej penetruje w tkankę mięśniową, zwiększa jej ukrwienie i dotlenienie, a także relaksuje na poziomie mięśniowym. Z kolei ugniatanie prowadzi do likwidacji napięć mięśniowych i jeszcze lepiej pobudza krążenie.
Działanie masażu aromaterapeutycznego w dużej mierze zależy także od użytych olejków aromatycznych. Przykładowe to:
- olejek lawendowy, olejek różany, olejek paczulowy, olejek geraniowy – uspokajają, odstresowują, pozwalają na głęboką relaksację;
- olejek miętowy, olejek eukaliptusowy, olejek imbirowy, olejek rozmarynowy, olejek bazyliowy – dodają energii, wzmacniają, poprawiają odporność, wpływają na witalność całego organizmu;
- olejek goździkowy, olejek ylang ylang – działają na zasadzie afrodyzjaków, wpływają na libido;
- olejek miętowy, olejek sosnowy, olejek eukaliptusowy – wpływają korzystnie na dolegliwości zatok i górnych dróg oddechowych, poprawiają jakość oddychania.
W medycynie alternatywnej znaleźć można olejki niemal na każdą dolegliwość. Wiele z nich wpływa korzystnie na stan skóry, zwiększając jej elastyczność i wytrzymałość lub zmniejszając widoczność cellulitu. Olejki można łączyć ze sobą. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie olejku bazowego i jedynie uzupełnienie go olejkiem eterycznym. Przykładowo, użycie olejku z awokado jako bazy jest idealne dla skóry suchej i wrażliwej.
Masaż aromaterapeutyczny – wskazania
Każda osoba bez przeciwwskazań zdrowotnych może zdecydować się na masaż aromaterapeutyczny. Wskazaniami są jednak w szczególności:
- nadmierne napięcia mięśniowe lub emocjonalne;
- stres w życiu codziennym;
- dolegliwości bólowe ze strony mięśni lub kręgosłupa;
- chęć zrelaksowania się i oderwania od rzeczywistości.
Wskazaniami są także różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Wówczas wystarczy dobrać olejek adekwatny do indywidualnych potrzeb osoby masowanej.
Masaż aromaterapeutyczny – przeciwwskazania
Choć masaż aromaterapeutyczny jest bezpieczny i niezwykle przyjemny, niekiedy nie może być zatosowany. Przeciwwskazaniami są:
- rany i uszkodzenia skóry w miejscu masowanym, w tym oparzenia, odleżyny, odmrożenia, rany pooperacyjne (świeże, ze szwami);
- powiększone węzły chłonne;
- gorączka i stany podgorączkowe;
- nowotwory;
- zaostrzenie chorób przewlekłych;
- uczulenie na olejki, które będą stosowane podczas masażu;
- padaczka;
- czynne infekcje;
- bardzo wysokie lub bardzo niskie ciśnienie krwi.
Przed przystąpieniem do masażu aromaterapeutycznego (i jakiegokolwiek innego) w większości profesjonalnych placówek i ośrodków SPA wypełnia się stosowną ankietę zdrowotną i przeprowadza wywiad z fizjoterapeutą lub masażystą, który będzie wykonywał zabieg.
Masaż aromaterapeutyczny – cena
Ceny masażu aromaterapeutycznego jest mocno zróżnicowana. Zależy od długości masażu, renomy gabinetu lub ośrodka SPA, a choćby jego lokalizacji. Średnia cena za masaż aromaterapeutyczny trwający 60 minut wynosi 200-250 zł. Zwykle można zakupić pakiet masaży, dzięki czemu zaoszczędzamy choćby 20-30 zł na jednym masażu.
Polecane produkty:
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... | |
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Ćwirlej A., Ćwirlej A., Gregorowicz-Cieślik H., Masaż klasyczny i aromaterapeutyczny w bólach kręgosłupa, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, 4/2005.
- Malm A., Olejki eteryczne w profilaktyce i leczeniu chorób infekcyjnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
- Gwardzik M., Masaż – teoria i praktyka, 2016.