Ten przepis na majonez rozpowszechniła Marta Dymek, autorka bloga „Jadłonomia” i książek o kuchni roślinnej. Majonez z aquafaby nazywa majonezem doskonałym. Rzeczywiście: ma idealną konsystencję, jest kremowy i świetnie smakuje. I najważniejsze – ten majonez nie może się nie udać!
Co to jest aquafaba?
Aquafaba to po prostu woda po cieciorce w puszce lub innych warzywach strączkowych. Zwykle traktowana jako produkt uboczny i po prostu wylewana do zlewu. To błąd, bo aquafaba (z łac. aqua – woda, faba – fasola)to prawdziwy skarb. Jej adekwatności bez wątpienia znają weganie i osoby, które muszą wykluczyć z diety jajka. Fani kuchni roślinnej oszaleli na punkcie aquafaby, kiedy okazało się, iż można ją ubić na pianę, niczym białko. Aquafaba przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba zastąpić tradycyjną pianę z białek, ale może być też bazą wegańskiego majonezu bez jajek.
Aquafabę można także przyrządzić w domu. Trzeba gotować cieciorkę na wolnym ogniu tak długo, aż woda nabierz konsystencji kleiku, który lekko tężeje po ostudzeniu.
Co zrobić, jeżeli majonez nie gęstnieje?
Majonez z aquafaby zawsze wychodzi. jeżeli mimo wszystko nie zgęstnieje przy ubijaniu, jest na to sposób. "Jeśli majonez nie zgęstniał nie wylewajcie go – uda się. Odstawcie go do lodówki na kilka godzina lub na całą noc. W tym czasie ponownie się rozwarstwi. A kiedy to już nastąpi po prostu włóżcie delikatnie blender do naczynia, odpalcie go i… bingo! Od razu wszystko zmieni się w gęsty majonez. To zawsze działa" – tłumaczy na swoim blogu Marta Dymek.
Czy do majonezu trzeba dodawać czarną sól i płatki drożdżowe?
Czarna sól i płatki drożdżowe to produkty, które bez trudu znajdziesz na półkach z żywnością dla alergików i zdrową żywnością. Czarna sól ma charakterystyczny jajeczny aromat, który podkręci smak majonezu (ale można ją zastąpić w przepisie zwykłą solą). Płatki drożdżowe z kolei dadzą głębokiego, lekko serowego posmaku. Nie warto rezygnować z tych dodatków!