Magia terapii czaszkowo-krzyżowowej, czyli jak przywrócić równowagę?

przestrzenholistic.pl 1 rok temu

Terapia czaszkowo-krzyżowa to dla wielu osób ratunek od bólów głowy, zaburzeń wzroku i słuchu, uczucia ciągłego zmęczenia, przeciążenia. Wielu osobom pomaga w rozładowaniu nagromadzonych w organizmie emocji i traum, przywracając psychiczną równowagę. Wszystkie te objawy są dezorganizujące dla naszego codziennego funkcjonowania. Natomiast na czym polega ta magia? O co adekwatnie chodzi z tym płynem w naszym mózgu i czemu jego odpowiedni przepływ jest tak ważny?

Czym jest, na czym polega i po co się ją stosuje?

Terapia czaszkowo- krzyżowa (inaczej cranio-sacralna) ma na celu przywrócenie równowagi w organizmie poprzez stymulację naturalnych procesów samouzdrawiających. Jako jedna z 3 głównych gałęzi osteopatii skupia się na przywracaniu prawidłowej funkcji układu nerwowego, w szczególności mózgu i rdzenia kręgowego.

System czaszkowo-krzyżowy za co odpowiada, czym jest?

Umożliwia to prawidłowo pracujący system czaszkowo – krzyżowy, w którego skład wchodzą kości czaszki, opony mózgowe i rdzeniowe, struktury z tkanki łącznej połączone z oponami, płyn mózgowo-rdzeniowy i struktury odpowiadające za produkcję i resorpcję tego płynu. Zaburzenia w ruchomości i napięciach struktur tego systemu zaburzają przepływ płynów, co wpływa na całą fizjologię i prowadzi do wielu różnych konsekwencji zdrowotnych.
Udowodnił to prekursor osteopatii czaszkowej William Garner Sutherland. Był on ambitnym studentem samego twórcy filozofii osteopatii – Andrew Still’a. Już jako student obserwując budowę łuskowatych szwów czaszki stwierdził, iż chociaż jakiś minimalny ruch między nimi musi być możliwy wbrew temu czego wówczas uczono. Zaczął nad tym tematem badania, które kontynuował już jako doświadczony terapeuta.

Czemu przepływ płynu mózgowego jest tak ważny? Jaki ma wpływ na wzrok słuch czy nasze emocje?

Sutherland przeprowadził szereg eksperymentów udowadniających elastyczność i ruchomość struktur czaszki. Skonstruował specjalny hełm uciskający określone obszary czaszki, unieruchamiając dane kości. Wprowadzając bezruch w kości czaszki w zależności od rodzaju struktur pod nimi udało mu się wywołać różne dysfunkcje takie jak bóle głowy, zaburzenia wzroku, słuchu i równowagi, zmiany emocjonalne i charakteropatyczne. Zatem udowodnił, iż zaburzenia ruchomości pomiędzy kośćmi czaszki prowadzą do dysfunkcji. Inny uczony amerykański lekarz i osteopata John Upledger zaobserwował podczas operacji neurochirurgicznej pulsację opon mózgowych, niezależną od rytmu oddechowego i pulsu.

Na czym poleca terapia czaszkowo-krzyżowa?

Istotą terapii czaszkowo-krzyżowej jak sama nazwa wskazuje jest oddziaływanie przede wszystkim na kości czaszki i kość krzyżową, ale również klatkę piersiową, przeponę i miednicę. Odbywa się to dzięki dłoni terapeuty, który stosuje techniki polegające na delikatnych mobilizacjach i uciskach, przywracających naturalną ruchomość i położenie struktur. Zaburzenia ruchu między kośćmi mogą doprowadzić do różnych dysfunkcji. Stymuluje to również naturalny ruch płynu mózgowo-rdzeniowego (to bezbarwna ciecz wewnątrz i wokół mózgowia i rdzenia kręgowego, odgrywająca funkcję ochronną dla układu nerwowego i dostarczająca mu niezbędnych składników odżywczych).

Odgrywa on istotną rolę, ponieważ zaburzenia w jego przepływie mogą prowadzić do różnych problemów i dolegliwości tj. bóle głowy, szumy uszne, problemy ze snem itd. Balansowanie ruchu płynu mózgowo –rdzeniowego poprzez delikatne manipulacje rękoma terapeuty ma na celu usunięcie blokad i napięć w obrębie czaszki i krzyża może pomóc w poprawie jego przepływu, regeneracji tkanek nerwowych, usprawnieniu procesów metabolicznych i wzmocnieniu układu odpornościowego.

Emocje uwięzione w ciele, jak może wyglądać ich uwalnianie w terapii?

Terapia cranio-sacralna jest rodzajem psychoterapii tkankowej, wpływającej na ciało, umysł i ducha. Terapia ta obejmuje również często procesy uwalniania emocji z tkanek, zwłaszcza tkanki łącznej, która ma zdolność przechowywania traumatycznych przeżyć. Emocje to naturalna reakcja organizmu na różnego rodzaju sytuacje i bodźce. Jednak, w sytuacji gdy emocje są nieprzetworzone lub zablokowane mogą prowadzić do napięć emocjonalnych i fizycznych.

Blokady emocjonalne niekiedy mogą powodować przewlekłe choroby i ból.
W związku z tym zabiegi terapii czaszkowo-krzyżowej mogą wywoływać i rozładowywać różne emocje takie jak smutek, złość, lęk, strach niepokój itd. Dzieje się to poprzez różnorodne sposoby takie jak płacz, niekiedy krzyk, drżenia neurogenne, rytmiczne skurcze ciała, mrowienie, pulsowanie i inne.

Pacjent podczas zabiegu może zasnąć, może odczuwać intensywnie ciepło lub zimno. Może także odczuwać ogólne głębokie rozluźnienie, zmęczenie. Pojawiają się niekiedy słyszalne odgłosy z jamy brzusznej – świadczące o wzmożeniu perystaltyki. Powyżej wymienione objawy występują u każdego inaczej, bo każdy jest indywidualnością, z innymi cechami osobniczymi, przeżyciami i z innymi sposobami radzenia sobie z nimi. Może również być tak, iż pacjent nie będzie czuł nic „szczególnego” i to też jest w porządku.

Wskazania

Praktycznie wskazana jest dla wszystkich człowieka gdyż przyniesie wiele korzyści, w szczególności jest polecana dla osób :
– przeciążonych pracą umysłową, znerwicowanych i zestresowanych
– cierpiących na zaburzenia snu
– zmagających się z bólami głowy, migrenami
– z zaburzeniach psychoemocjonalnych
– doświadczających chronicznego zmęczenia
– dzieci z zaburzeniami rozwoju; tj. autyzm, zespół Aspergera czy ADHD
– doświadczających problemów z koncentracją, nauką
– przy bólach kręgosłupa, sztywnościach i napięciach mięśniowych
– cierpiących na niektóre zaburzenia narządu wzroku i słuchu
– z problemami z układem pokarmowym i hormonalnym

Przeciwwskazania

– tętniak mózgu
– guz mózgu
– wysoka gorączka
– czynna choroba nowotworowa
– pierwszy trymestr ciąży
– złamane kości czaszki w ostrym okresie
– ostre infekcje: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych
– zatrucia, zaburzenia świadomości

Czemu warto oraz jak często korzystać?

Terapia czaszkowo-krzyżowa u większości pacjentów zapewnia efekt głębokiego relaksu i odprężenia, poprawia się koncentracja, znika uczucie „ciężkiej głowy”. Poprawie ulega ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Jest to doskonała metoda zarówno do uwolnienia się od stresów, likwidacji napięć na ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. zwykle zaleca się serię kilku wizyt, aby uzyskać jak najlepsze efekty terapeutyczne.

Podsumowując, terapia czaszkowo-krzyżowa ma na celu zrównoważyć działanie całego systemu czaszkowo-krzyżowego normalizując pracę układu nerwowego i przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. W efekcie ma prowadzić do przywrócenia równowagi fizyczno-emocjonalnej, czyli do stanu zdrowia.

Terapia osteopatyczna zajmuje się między innymi terapią czaszkowo-krzyżową, gdzie skupia się na układzie mózgowo-rdzeniowym. Pozostałe dwa filary to osteopatia strukturalna, która skupia się na układzie mięśniowo szkieletowym oraz wisceralna inaczej trzewna czyli leczenie dysfunkcji narządów wewnętrznych i ich okolic. Ukazuje to jak bardzo holistyczne podejście reprezentuje względem organizmu człowieka i jego funkcjonowania.

Artykuł: Joanna Blok – fizjoterapeutka, terapeutka osteopatyczna

Idź do oryginalnego materiału