Lublin: otwarto nowy Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny

everethnews.pl 1 rok temu

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie otwarto nowy Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny. Modernizacja objęła również zakup sprzętu medycznego. Warto zaznaczyć, iż jest to jedyny taki oddział w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia ksenobiotykami.

Wsparcie pacjentów

Dotychczasowo oddział toksykologiczno-kardiologiczny mieścił się na jednym piętrze w głównym budynku szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Nowy budynek ma powierzchnię 3,2 tys. m kw. Inwestycja wyniosła 18,6 mln zł. Niemal cała kwota pochodziła z funduszów unijnych.

– Ta inwestycja, która dzisiaj otwieramy to dowód na to, iż konsekwentnie podnosimy jakość i zakres usług medycznych dla pacjentów z województwa lubelskiego. Oddajemy nowoczesny Oddział Toksykologiczno-Kardiologicznego, który będzie leczył wszystkie przypadki zatruć, również te występujące po zatruciach różnymi substancjami chemicznymi, bo przecież jesteśmy regionem rolniczym – podkreślił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Zmieniono również lokalizację budynku.

– Zmiana lokalizacji jest podyktowana koniecznością zwiększenia powierzchni całego oddziału, w celu optymalizacji warunków dla prowadzenia działalności. Dodatkowo usytuowanie oddziału w odrębnym, niezależnym budynku, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Ma to związek ze specyfiką oddziału, na który często trafiają osoby pobudzone, będące pod wpływem substancji psychoaktywnych – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

Nowoczesny budynek

Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny będący jednym z dziesięciu Ośrodków Ostrych Zatruć w Polsce, leczy rocznie ok. 3200 pacjentów, z czego 1900 osób to pacjenci kardiologiczni.

Na oddziale znajduje się 50 łóżek, a kadra lekarska liczy 16 starszych asystentów i około 20 rezydentów. istotną część pracy stanowi opieka ambulatoryjna świadczona przez lekarzy z poradni kardiologii, toksykologii i nadciśnienia. Choroby serca najczęściej diagnozowane to niewydolność serca, migotanie przedsionków, przewlekłe zespoły wieńcowe, wady serca i nadciśnienie, a częstość występowania tych typowych chorób cywilizacyjnych wzrasta z roku na rok.

– Liczba leczonych pacjentów utrzymuje się od lat na wysokim poziomie. Hospitalizowane są m.in. osoby w stanie zagrożenia życia pod wpływem substancji psychotropowych, dopalaczy, zatrute alkoholami niespożywczymi i alkoholem etylowym, środkami ochrony roślin, tlenkiem węgla. Zajmujemy się także zatruciami powszechnie dostępnymi lekami (psychotropowymi, kardiologicznymi, przeciwbólowymi), grzybami. Ale zdarzają się różne niecodzienne przypadki, w tej chwili m.in. mamy na oddziale dziewczynkę, ukąszoną przez pająka, który znajdował się w paczce nadanej z Australii – mówi dr n.med. Jarosław Szponar, kierownik Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologiczny WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Ponadto oddział będzie prowadził całodobową informację dla szpitali i zakładów opiekuńczo-leczniczych, SOR-ów. Co więcej, z informacji będą mogli również skorzystać indywidualni pacjenci.

Szeroki zakres świadczonej pomocy

Jednym z najważniejszych aspektów jest wybudowanie Pracowni Hiperbarii Tlenowej. Będzie ona wykorzystywana do leczenia pacjentów, którzy zatruli się tlenkiem węgla. Zmodernizowana została również akredytowana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Pracownia Echokardiograficzna, gdzie prowadzona jest diagnostyka pacjentów z niewydolnością serca, migotaniem przedsionków czy wadami serca.

– Przy zatruciach i innych schorzeniach toksykologicznych często dochodzi również do innych chorób towarzyszących, szczególnie kardiologicznych, dlatego na oddziale pracują zarówno specjaliści z zakresu toksykologii, jak i kardiologii. Stąd szeroki zakres świadczonej przez nas pomocy. Nie ulega wątpliwości, iż w nowym miejscu pracy zdecydowanie poprawi się dostępność naszych usług oraz jakość świadczonej pomocy. Poprawią się również warunki pracy dla psychiatrów i psychologów, którzy udzielają konsultacji m.in. pacjentom po próbach samobójczych, w tym osobom małoletnim – twierdzi dr n.med. Jarosław Szponar.

Źródło: szpital.lublin.pl

Idź do oryginalnego materiału