Łokieć tenisisty – co to jest, jak powstaje i kogo dotyczy?
Łokieć tenisisty to schorzenie bardzo powszechnie. Dotyka sporą grupę osób, niekoniecznie grających zawodowo w tenisa. Bardzo często pojawia się u osób pracujących manualnie, fizycznie lub biurowo, u których łatwo o zmiany przeciążeniowe mięśni dłoni i przedramion. Schorzenie to nie bierze się znikąd. Najczęściej jest wynikiem długotrwałych, powtarzających się mikrouszkodzeń ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Takie zmiany mogą być wywołane przez wiele czynników i często trudno jest określić bezpośrednią przyczynę powstawania łokcia tenisisty. Z praktyki wiemy, iż najczęściej na problemy z tym schorzeniem narażone są osoby między 30 a 50 rokiem życia, wykonujące pracę fizyczną, związaną z powtarzalnymi ruchami skrętnymi lub zgięciowymi dłoni i przedramienia, np. mechanicy samochodowi, stolarze, pracownicy budowlani, krawcowe. Ze względu na długotrwałą pozycję przy klawiaturze i częsty brak aktywności fizycznej – pracownicy biurowi także są w czołówce osób z problemem zmian tego typu.
Objawy łokcia tenisisty
Objawy, z którymi zmagają się osoby cierpiące z powodu łokcia tenisisty są bardzo charakterystyczne i obejmują:
- Ból po zewnętrznej stronie łokcia nasilający się przy wysiłku, czasem także spoczynkowy.
- Obrzęk tkanek miękkich w okolicy stawu łokciowego.
- Ograniczenie ruchomości nadgarstka oraz stawu łokciowego.
- Zaczerwienienie i ocieplenie skóry w okolicy przyczepów ścięgnistych prostowników nadgarstka.
- Zmniejszenie siły chwytu dłoni.
Rolowanie w przypadku łokcia tenisisty
Wielu z nas zastanawia się, jak leczyć łokieć tenisisty. Sposobem na to schorzenie jest między innymi rolowanie mięśniowo – powięziowe. To bardzo przydatna metoda lecznicza w przypadku wszystkich problemów związanych z entezopatiami. W łokciu tenisisty metoda rolowania znajduje swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów bólowych i przywracaniu prawidłowego zakresu ruchomości stawów.
Jakie mięśnie masować w przypadku łokcia tenisisty?
Mięśnie, które będą wymagały szczególnej uwagi to:
- prostowniki nadgarstka,
- mięsień trójgłowy ramienia (głowa przyśrodkowa),
- mięsień nadgrzebieniowy.
Wzmożone napięcie tych grup mięśniowych, może prowokować powstawanie dolegliwości bólowych w obrębie bocznego przedziału stawu łokciowego, dlatego przez odpowiednie rolowanie, można skutecznie zwalczać ból towarzyszący temu schorzeniu.
Jaki roller wybrać?
Dobrze w przypadku łokcia tenisisty sprawdzają się rollery niewielkich rozmiarów. Dobrym wyborem jest piłeczka do masażu 4FIZJO 8 cm, która jest uniwersalnym przyrządem do masażu mięśni. Dzięki kształtowi kuli, istnieje możliwość precyzyjnego znalezienia bolesnych punktów spustowych i pracy w ich obrębie. Dobrym uzupełnieniem terapii z użyciem piłki do rolowania 4Fizjo będzie użycie mini rollera piankowego 4Fizjo, który pozwoli na ogólne rozluźnienie tkanek w przypadku łokcia tenisisty.
Mini roller do masażu | Wałek do rolowania Blackroll
Zalety masażu mięśniowo-powięziowego
Przez zastosowanie rolowania oraz pracy w okolicy najbardziej bolesnych i napiętych mięśni, można osiągnąć duże efekty odbudować zdolności motoryczne dłoni i przedramienia oraz złagodzić dolegliwości bólowe, które są największym problemem w przypadku tego rodzaju schorzeń. Należy jednak pamiętać, iż każdy przypadek entezopatii powinien zostać skonsultowany z fizjoterapeutą lub lekarzem, który pomoże w doborze terapii i zaplanowaniu leczenia. Rolowanie mięśniowo-powięziowe często bywa niewystarczającym środkiem terapeutycznym w schorzeniach o charakterze zapalnym, jakim jest łokieć tenisisty, dlatego warto skonsultować swój przypadek ze specjalistą.