Lista krzywd i strat spowodowanych piciem alkoholu

gabinetchirurgiczny.com 2 tygodni temu

Picie alkoholu codziennie może doprowadzić nie tylko do wielu przykrych skutków, ale przede wszystkim do całkowitego zniszczenia życia osoby uzależnionej. Mechanizmy myślenia osoby uzależnionej działają w ten sposób, aby nie łączyła ona negatywnych skutków ze spożywaniem alkoholu. Niestety faktem jest, iż osoby uzależnione mylą skutki picia z jego przyczynami. W poniższym artykule wymienimy i opiszemy 10 najczęściej występujących skutków nadmiernego spożywania alkoholu.

Zaburzenia i problemy psychiczne

Jednym z najgroźniejszych zaburzeń psychicznych związanych z alkoholem jest depresja alkoholowa. Paradoks tej choroby polega na tym, iż wiele osób sięga po alkohol w celu poprawy nastroju, tym samym zupełnie nieświadomie zwiększając ryzyko stanów depresyjnych, izolacji, a choćby myśli samobójczych.

Alkohol może również prowadzić do psychoz, czyli poważnych zaburzeń psychotycznych wywołanych jego długotrwałym nadużywaniem. Psychoza alkoholowa może wystąpić zarówno w stanie upojenia, jak i podczas odstawienia, i często wymaga leczenia szpitalnego. Towarzyszą jej omamy, urojenia, zaburzenia psychomotoryczne i wahania nastroju, które mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.

Wśród innych objawów psychicznych uzależnienia wymienia się agresję poalkoholową, bezsenność czy Zespół Otella – chorobliwą zazdrość, która może mieć tragiczne konsekwencje w relacjach z najbliższymi.

Problemy ze zdrowiem i pogorszenie kondycji

Alkohol etylowy to trucizna tkankowa, która powoduje poważne szkody w organizmie. Badania dowodzą, iż nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu – każda jego ilość bowiem uruchamia procesy mogące prowadzić do nieodwracalnych zmian. Alkohol jest również odpowiedzialny za rozwój co najmniej siedmiu rodzajów nowotworów. Nadużywanie go osłabia kondycję fizyczną, może prowadzić do problemów takich jak padaczka alkoholowa czy impotencja, a w najgorszym przypadku również do śmierci. To tylko niektóre skutki jego destrukcyjnego wpływu na zdrowie – jest ich o wiele, wiele więcej.

Rozpad rodziny, przyjaźni i problemy z relacjami społecznymi

Choroba alkoholowa może skutkować występowaniem poważnych problemów w relacjach społecznych, powodując konflikty, agresję i obwinianie innych za własne trudności. Osoba uzależniona bardzo często prowokuje wybuchy awantur, aby usprawiedliwić kolejne sięgnięcie po alkohol lub choćby stan niekontrolowanego upicia się.

Z czasem uzależnienie doprowadza do rozpadu więzi rodzinnych, które zostają zastąpione toksyczną relacją z alkoholem. Alkoholik zaczyna postrzegać bliskich jako wrogów, izoluje się i pogrąża w nałogu, użalając się nad sobą. Jego życie społeczne ogranicza się do sytuacji związanych z piciem, a w zaawansowanym stadium uzależnienia często pojawiają się fobie społeczne i aspołeczne zachowania. Alkoholik niechętnie wychodzi z domu i kontaktuje się z innymi – może to wpływać również na jego pracę oraz wydajność jako pracownika.

Problemy z pamięcią, koncentracją i skupieniem uwagi

W miarę postępu choroby alkoholowej narastają trudności z koncentracją, utrzymaniem uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas oraz coraz częstsze zaniki pamięci. Te zaburzenia utrudniają zarówno kontakt z własnymi myślami, jak i codzienne funkcjonowanie. Osoba uzależniona stopniowo traci orientację w rzeczywistości i ma coraz większe problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków.

Zaniedbywanie obowiązków pracowniczych

Wraz z postępem uzależnienia alkoholik zaniedbuje obowiązki rodzinne i zawodowe. Często to właśnie praca jest ostatnim elementem, który utrzymuje go w przekonaniu, iż nie ma żadnego problemu – o ile wciąż zarabia i utrzymuje rodzinę, wydaje mu się, iż kontroluje sytuację. Jednak utrata pracy usuwa ostatnie hamulce, co często prowadzi do występowania długotrwałych ciągów alkoholowych.

Utrata zainteresowań

U osoby uzależnionej od alkoholu proces utraty pasji i zainteresowań trwa przez miesiące, a choćby lata. Stopniowo rezygnuje ona z dotychczasowych aktywności, poświęcając coraz więcej czasu w picie. Zjawisko to jest koncentracją życia wokół alkoholu – cała uwaga uzależnionego skupia się na organizowaniu dnia tak, aby jak najwięcej czasu przeznaczyć na picie.

Zaburzenia snu

Wiele osób sięga po alkohol jako środek nasenny, jednak jego działanie usypiające jest złudne – zamiast zdrowego snu powoduje jedynie zamroczenie. W efekcie, mimo wielu godzin snu, alkoholik budzi się wyczerpany, z kacem i często sięga po tzw. „klin”, który łatwo przeradza się w kolejny dzień picia.

Z czasem u osób uzależnionych rozwija się chroniczna bezsenność. W jej leczeniu coraz częściej stosuje się silne leki nasenne, które w połączeniu z alkoholem tworzą niebezpieczną mieszankę. Nierzadko prowadzi to do uzależnienia od leków, które bywa równie groźne jak alkoholizm czy narkomania. Choć leki mogą czasowo ograniczyć spożycie alkoholu, nie rozwiązują one problemu z uzależnieniem.

Utrata kontroli nad własnym życiem

Wiele osób postrzega uzależnienie alkoholowe jedynie jako utratę kontroli nad ilością i częstotliwością spożywania alkoholu. Niestety sytuacja osoby uzależnionej jest o wiele bardziej poważna. Traci ona kontrolę nad swoim życiem, choć bardzo często nie dostrzega ona tego problemu. Uzależnieni przeważnie uważają, iż piją coraz więcej przez natłok coraz większej ilości problemów. Prawda jest jednak inna – to ich picie prowadzi do narastających trudności w różnych sferach życia.

Dostrzeżenie tego błędnego rozumowania – mylenia skutków z przyczynami – jest niezwykle trudne z powodu działania mechanizmów iluzji i zaprzeczania, które z czasem wyjaśniają w fałszywy sposób to, co dzieje się w życiu alkoholika.

Wszystkie opisywane wyżej problemy można uznać za objawy utraty kontroli nad własnym życiem. Jednak mechanizmy uzależnienia sprawiają, iż osoba chora postrzega to inaczej, oddzielając trudne sytuacje życiowe od ich rzeczywistych konsekwencji, jak gdyby tłumacząc potrzebę ciągłego sięgania po alkohol.

Upadek wizerunku osobistego, utrata szacunku ze strony otoczenia

W zaawansowanych stadiach alkoholizmu uzależniony coraz bardziej traci zdolność do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jego reputacja ulega pogorszeniu, co prowadzi do utraty szacunku ze strony otoczenia. Zaczyna być postrzegana jako osoba niegodna zaufania, niesłowna, matacząca i nie dotrzymująca danego słowa. Czasami choćby osoby pełniące wysokie funkcje społeczne, poprzez kompromitujące zachowanie, niszczą swój wizerunek. W miarę postępowania uzależnienia, alkoholik traci rodzinę, pracę, a choćby dach nad głową, stając się bezdomnym.

Współuzależnienie w rodzinie oraz wpływ rodzica alkoholika na dorosłe życie dzieci.

Współuzależnienie to mechanizm, który często rozwija się u dzieci wychowujących się w rodzinach z problemem alkoholowym, wpływając na ich zdolność do nawiązywania zdrowych relacji w dorosłym życiu. Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) często zmagają się z niskim poczuciem własnej wartości, nadmierną potrzebą kontroli lub trudnościami w wyrażaniu emocji. Doświadczenia z dzieciństwa mogą prowadzić do powielania toksycznych wzorców w związkach oraz problemów z rozpoznawaniem własnych potrzeb.

Idź do oryginalnego materiału