Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, Bożena Janicka, wyjaśnia, iż w święta nie musimy sobie wszystkiego odmawiać, ale warto pamiętać, iż brak umiaru może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Jak zatem przetrwać święta bez szkody dla naszego zdrowia?
Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) podkreślają, iż konsekwencją nadmiaru kilogramów mogą być nadciśnienie, które sprzyja miażdżycy, zawałom serca, udarom mózgu, a także cukrzyca czy choroby zwyrodnieniowe stawów. „Warto o tym pamiętać również przy wielkanocnym stole” – dodają eksperci.
Jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji przejedzenia?
Dietetycy radzą, by w święta, zamiast tłustego majonezu czy śmietany do sałatek dodać jogurt naturalny z dodatkiem majonezu o obniżonej zawartości tłuszczu. Z kolei tłuste mięsa można zastąpić polędwicą, kurczakiem, indykiem lub schabem. Eksperci radzą również, by unikać smażenia – zdrowsze będzie pieczenie. istotny jest także umiar w spożywaniu jaj, szczególnie żółtek – są one kaloryczne, a po za tym zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu LDL, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Warto również sięgnąć po suszone zioła, które wspierają przemianę materii, ułatwiają i przyspieszają trawienie (np. cząber, gorczyca, kminek, imbir, jałowiec, estragon, rozmaryn).
Osoby, które zmagają się z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny unikać ciast na bazie margaryny, z dużą zawartością cukru, np. mazurków. Mniej szkodliwe będą pod tym względem sernik na zimno, pascha z chudego sera czy kawałek babki drożdżowej bez lukru. Nie należy również przesadzać z alkoholem – lepszym wyborem będzie wino, które dodatkowo ułatwi trawienie.
Podczas świąt należy również pamiętać o ruchu, który również korzystnie wpływa na trawienie. Po obfitym śniadaniu wielkanocnym czy obiedzie można np. wybrać się na długi spacer.
Źródło: PAP