Lekarze POZ przeciwni wejściu w życie ustawy o jakości

mzdrowie.pl 5 miesięcy temu

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o zniesienie lub odroczenie terminu wejścia w życie obowiązku posiadania systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem przez podmioty udzielające świadczeń ambulatoryjnych, w tym przez placówki POZ.

Apel PPOZ dotyczy zapisów ustawy z 16 czerwca 2023 r. dotyczącej jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta. PPOZ w piśmie do szefowej resortu zdrowia wskazało, iż przepisy są trudne do realizacji, szczególnie w podstawowej opiece zdrowotnej. Zgodnie z nimi każdy podmiot związany z NFZ umową o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ma mieć wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem składający się z zasad, procedur, metod i opisów stanowisk pracy w celu zapobieżenia wystąpieniu zdarzeń niepożądanych. Termin wdrożenia rozwiązań wyznaczony jest na 30 czerwca 2024 r. Zdaniem PPOZ jest on nierealny, bo brakuje odpowiednich wytycznych i rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia, które określiłyby wskaźniki jakości opieki zdrowotnej. Bez tych wytycznych stworzenie systemu jest niemożliwe.

“System ma polegać na wdrażaniu, utrzymaniu, usprawnianiu i monitorowaniu go na podstawie oceny jego skuteczności oraz wyników badań opinii i doświadczeń pacjentów, co w rzeczywistości oznacza +zbieranie+ niezliczonej liczby szczegółowych danych, a w efekcie – dodatkowe koszty i czas! Prowadzenie obszernej dokumentacji wymagać będzie intensywnego udziału kadry zarządzającej i personelu placówki, a także odpłatnego wsparcia wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych. W ocenie PPOZ wątpliwe jest, czy takie działania realnie poprawią jakość świadczeń. Jej poprawie służyć powinno raczej zmniejszenie obciążeń biurokratycznych i zwiększenie czasu, jaki personel medyczny może poświęcić pacjentom” – powiedziała przewodnicząca PPOZ Bożena Janicka.

Według lekarzy PPOZ stworzenie wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem pacjenta “jest zbędnym obciążeniem biurokratycznym, które powinno zostać niezwłocznie zniesione”, ewentualnie “powinien on dotyczyć dużych podmiotów leczniczych takich jak szpitale – nie zaś placówek ambulatoryjnych, takich jak placówki POZ”. PPOZ proponuje też, by w przypadku, gdyby Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na odejście od wdrożenia przepisów, odroczony został tego termin – przynajmniej do 30 czerwca 2026 r.

“Okres ten powinien być wykorzystany na opracowanie wzorcowych systemów we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, NFZ, konsultantami krajowymi i wojewódzkimi, izbami zawodowymi oraz organizacjami pacjentów i świadczeniodawców. Systemy te muszą być dostosowane do specyfiki różnych typów placówek, co jest konieczne, ponieważ wymagania dla szpitali i placówek POZ nie mogą być identyczne” – podkreślono w komunikacie PPOZ. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału