Lekarz rodzinny może zmienić zalecenia lekarza specjalisty

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Lekarz rodzinny może zmienić zalecenia lekarskie specjalisty, np. kardiologa, jeżeli uzna to za konieczne. Niekiedy taka zmiana może być wręcz konieczna. Nie ma przepisów, które by mu tego zabraniały.



Dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, adwokat, tłumaczy, iż przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują kwestii zmiany zaleceń jednego lekarza przez drugiego lekarza. – Równocześnie podkreślenia wymaga, iż w zakresie stosunków społecznych i gospodarczych regułą jest zasada „co nie jest zabronione, jest dozwolone”. Z tego powodu uważam, iż nie ma przeszkód prawnych, żeby jeden lekarz zmienił zalecenia wydane przez innego lekarza – wskazuje mec. Tymiński na łamach portalu Prawo.pl.

Zaznacza, iż trzeba jednak pamiętać, iż zmiana zaleceń jest orzeczeniem o stanie zdrowia, które zgodnie z przepisami lekarz może wydać „po uprzednim, osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby” (art. 42 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty). Oznacza to, iż wyłącznie po spełnieniu tych warunków zmiana zaleceń będzie formalnie uzasadniona.

Lekarz zawsze odpowiada za swoje zalecenia

Dr Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalista medycyny rodzinnej i prezes Zarządu Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie podkreśla, iż w opiece podstawowej pracują lekarze o różnych specjalnościach, gdzie podstawową jest lekarz medycyny rodzinnej.

– Opiekując się pacjentami posiadam wiedzę, bo przygotowała mnie do tego specjalizacja i jestem przygotowana w zakresie podstawowych jednostek chorobowych, jak m.in. nadciśnienie, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe, pediatria, choroby zakaźne czy przede wszystkim profilaktyka. Każdy lekarz, który ordynuje pacjentowi zalecenia farmakologiczne i inne odpowiada za to – mówi dr Zabielska-Cieciuch, dodająć, iż jej samej zdarza się zmieniać zalecenia specjalisty, jeżeli stan pacjenta tego wymaga.

Tylko razem możemy uporać się z problemami opieki zdrowotnej Za postępem w diagnostyce i leczeniu idzie także wiele wyzwań związanych z rosnącą liczbą osób zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi. Specjaliści zgodzili się, iż w walce z tymi chorobami potrzebne jest zjednoczenie sił, podkreślali również nieodzowną rolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Idź do oryginalnego materiału