Lekarz POZ nie może wystawić skierowania na refundowane badania wykrywające boreliozę

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Resort przypomniał, iż pełny pakiet badań w kierunku diagnozowania przeciwciał boreliozy dla wszystkich ubezpieczonego jest dostępny na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej choćby przy widocznym rumieniu lub podejrzeniu boreliozy i na podstawie zaobserwowanych u pacjenta objawów nie może w tej chwili wystawić mu skierowania na refundowane badania wykrywające boreliozę.

PAP zapytała resort o ewentualną zmianę przepisów w tym zakresie.

– Aktualnie nie są prowadzone prace dotyczące udostępnienia lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej badań do diagnozowania boreliozy – przekazało Polskiej Agencji Prasowej biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

W odpowiedzi wskazano, iż powiększenie katalogu badań wykonywanych na zlecenie lekarza POZ o badania wykrywające przeciwciała boreliozy było przedmiotem analizy w Ministerstwie Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Resort podał, iż eksperci, do których zwróciła się AOTMiT, w większości negatywnie odnieśli się do proponowanej zmiany i możliwości wykonywania badań w podstawowej opiece zdrowotnej.

MZ poinformowało, iż eksperci uznali, iż nie ma uzasadnienia wykonywania takich oznaczeń w przypadku braku objawów klinicznych (nawet w grupach ryzyka) oraz wskazywali na konieczność prowadzenia dwustopniowej diagnostyki u osób z objawami klinicznymi lub potwierdzoną ekspozycją na kleszcze (z podejrzeniem boreliozy).

Ministerstwo wskazało jednocześnie, iż zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystąpienie typowego rumienia wędrującego po ukłuciu przez kleszcza nie wymaga diagnostyki laboratoryjnej (wykonywania badań serologicznych). Wystąpienie typowego rumienia wędrującego – jak zaznaczono – jest wskazaniem do natychmiastowej antybiotykoterapii.

Resort przypomniał, iż pełny pakiet badań w kierunku diagnozowania przeciwciał boreliozy dla wszystkich ubezpieczonego jest dostępny na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

Od 1 stycznia do 15 maja br. – zgodnie z danymi o zachorowaniach na wybrane choroby – potwierdzono w Polsce 3878 przypadków boreliozy; w ubiegłym roku w tym samym czasie było ich 1979.

Tytuł pochodzi od redakcji
Idź do oryginalnego materiału