Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Te wyjątkowe chwile, mimo iż piękne, wiążą się niestety z wieloma niedogodnościami. Sprawy nie ułatwia fakt, iż w czasie ciąży nie można zażywać większości środków farmakologicznych. Jak więc radzić sobie w sytuacji, gdy dopada nas ból zęba? Przede wszystkim, jak najszybciej udać się do stomatologa! Wbrew powszechnie krążącym opiniom w czasie ciąży można, a choćby trzeba, leczyć zęby.
Dlaczego w przypadku ciężarnej kobiety zdrowe zęby są tak ważne? Jakie skutki niesie ze sobą zaniedbanie problemu?
Większość z nas doświadczyła w swoim życiu bólu zęba. Wiemy, jak dotkliwy potrafi być i jak ciężko poradzić sobie z nim, nie zażywając silnych leków przeciwbólowych. Ba! Często zmusza on do wizyty u stomatologa choćby tych, którzy gabinet omijają szerokim łukiem. jeżeli jesteś w ciąży i słyszysz, iż leczenie zębów w twoim stanie może być szkodliwe, wiedz, iż o wiele większe zagrożenie, zarówno dla matki, jak i dziecka, niesie zlekceważona choroba zębów.
Każdy doświadczony stomatolog wie, jak pomóc, by leczenie w czasie ciąży było pod każdym względem bezpieczne. Prawidłowo dobrane znieczulenie nie stanowi żadnego zagrożenia dla ciąży, pod jednym jednak warunkiem – lekarz koniecznie musi wcześniej o niej wiedzieć!
Dlaczego w czasie ciąży zęby mogą boleć?
Ciążowa nadwrażliwość zębów to przypadłość, która dotyka większość ciężarnych. Powodów bólu jest jednak więcej. Jama ustna kobiet w ciąży, często za sprawą zgagi oraz nudności, jest znacznie bardziej zakwaszona. Niestety, nadmiar kwasów sprawia, iż szkliwo zębów ulega rozmiękczeniu, a ząb pozbawiony zostaje swojej warstwy ochronnej. Na rozwój infekcji wpływ na także nocne podjadanie, na które kobiety częściej sobie pozwalają oraz obniżenie pH śliny.
Ogromne znaczenie mają również hormony. Rozpulchnione, krwawiące dziąsła, to nie tylko ból i dyskomfort, ale i prosta droga do rozwoju poważnej infekcji.
Zabiegi w ciąży – które wykonywać, a z którymi zaczekać?
Istnieją zabiegi, których absolutnie nie należy się obawiać, gdyż są one całkowicie bezpieczne dla kobiety i płodu. Wśród nich wymienia się przede wszystkim leczenie, oczyszczanie i uzupełnianie ubytków, a także usunięcie zęba. Z ekstrakcją zęba zaleca się jednak poczekać do drugiego lub trzeciego trymestru.
Jakie zabiegi lepiej odłożyć w czasie? Wszystkie, które dotyczą jedynie estetyki uśmiechu. jeżeli planujesz wybielanie zębów, założenie licówek lub wstawienie implantu, zgłoś się do stomatologa już po porodzie.