Były prezydent Polski, Lech Wałęsa, zabrał głos po śmierci swojego syna, Sławomira. Mężczyzna zmarł w wieku 53 lat w swoim mieszkaniu w Toruniu. Choć przyczyna śmierci nie została oficjalnie ujawniona, wiadomo, iż syn byłego prezydenta zmagał się z chorobą alkoholową i samotnością. Lech Wałęsa w emocjonalnym wpisie na Facebooku porównał stratę do bolesnej ceny, jaką przyszło mu zapłacić za walkę o wolność Polski.

fot. Warszawa w Pigułce
„Rachunek za wolność”
„To moja sprawa. Rachunek za całkowite oddanie się walce o wolność Polski muszę zapłacić” – napisał Lech Wałęsa, odpowiadając na komentarze internautów. Podkreślił, iż osobista tragedia nie powinna być przedmiotem publicznych spekulacji. Były prezydent wyraził głęboki żal i oburzenie wobec hejtu, z którym mierzył się on sam i jego rodzina. Według niego to właśnie fala nienawiści i oszczerstw doprowadziła jego synów do psychicznego załamania.
Tragedia, która się powtarza
Śmierć Sławomira to nie pierwsza tragedia, jaka dotknęła rodzinę Wałęsów. W 2017 roku zmarł inny syn Lecha i Danuty Wałęsów – Przemysław. Także on borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi i uzależnieniem. Po jego śmierci rodzina mówiła wprost o chorobie dwubiegunowej i nieleczonej cukrzycy, które miały wpływ na jego stan. Teraz historia zatacza koło.
Rodzina i izolacja
Sławomir Wałęsa mieszkał samotnie, z dala od bliskich. W przeszłości sam przyznawał w wywiadach, iż walczy z uzależnieniem. Osierocił czwórkę dzieci. Jego odejście to kolejny bolesny cios dla Lecha Wałęsy, który w cieniu swoich dawnych politycznych sukcesów musi mierzyć się z dramatami życia osobistego.
„Synowie nie wytrzymali hejtu”
W poruszającym wpisie były prezydent odniósł się także do wpływu brutalnej krytyki, która jego zdaniem miała destrukcyjny wpływ na psychikę jego dzieci. „Byli słabsi psychicznie, nie wytrzymywali tak nikczemnych, bezpodstawnych wrednych ataków, załamując się, łapali za kieliszek” – napisał. Słowa te kierował do komentatorów, którzy jego zdaniem przyczynili się do tragedii rodziny.
To kolejna smutna karta w biografii Lecha Wałęsy – człowieka, który zmienił bieg historii, ale sam walczy z dramatem, na który nie ma recepty.
Potrzebujesz pomocy? Nie jesteś sam
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich walczy z uzależnieniem od alkoholu lub innymi nałogami — nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Uzależnienie to choroba, którą można leczyć, a wsparcie specjalistów i grup terapeutycznych może uratować życie.
W Polsce pomoc można uzyskać m.in. poprzez:
- Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych: 801 889 880 (czynny codziennie, godz. 8:00–22:00)
- Anonimowi Alkoholicy (AA) – ogólnopolska sieć grup wsparcia: www.aa.org.pl
- Poradnie leczenia uzależnień – dostępne w każdym województwie, lista dostępna na stronie NFZ: www.nfz.gov.pl
- Fundacja Pomocy Rodzinie i Uzależnionym „Skrzydła” – pomoc psychologiczna i terapeutyczna: www.fundacjaskrzydla.org
Nie musisz być sam z problemem. Wsparcie istnieje — wystarczy jeden krok, by zacząć zmieniać swoje życie.