Lato to czas odpoczynku, wyjazdów i spotkań towarzyskich. Niestety, dla wielu osób oznacza też zwiększone spożycie alkoholu. Szczególnie niepokojące jest to, iż po napoje wysokoprocentowe sięgają coraz młodsze osoby – często już nastolatkowie.
Statystyki są alarmujące. Liczba interwencji medycznych związanych z zatruciem alkoholowym stale wzrasta. W ubiegłym roku w województwie warmińsko-mazurskim udzielono 6 235 takich świadczeń. Prawie 13 % stanowiły działania na rzecz pacjentów małoletnich, poniżej 18 roku życia. Ponad 2 500 pacjentów wymagało leczenia szpitalnego, w tym na oddziale intensywnej terapii.
Skutki nadużywania alkoholu
Spożywanie alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach i w krótkim czasie, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ostre zatrucie alkoholem może spowodować utratę przytomności, zaburzenia pracy serca, a choćby zgon. W dłuższej perspektywie nadużywanie alkoholu prowadzi m.in. do alkoholowego zapalenia wątroby i żołądka – chorób, które mogą mieć trwały wpływ na funkcjonowanie organizmu i jakość życia. W 2024 roku na Warmii i Mazurach z powodu alkoholowego zapalenia wątroby leczyło się prawie 90 pacjentów, kolejnych 40 zmagało się z chorobami żołądka.
Jak rozpoznać problem z alkoholem?
Osoba mająca problem z alkoholem często zaczyna pić coraz częściej i w coraz większych ilościach. Może ukrywać picie przed innymi, reagować agresją lub rozdrażnieniem, gdy temat alkoholu jest poruszany. Typowe objawy to również zaniedbywanie obowiązków, zmiany nastroju, częste „kacowe” dni, a także sięganie po alkohol mimo negatywnych konsekwencji – zdrowotnych, rodzinnych i zawodowych. Warto reagować, zanim problem się pogłębi. Rozmowa, okazanie wsparcia i zachęcenie do kontaktu ze specjalistą mogą uratować zdrowie, a choćby życie.
Rodzice, opiekunowie i nauczyciele powinni być szczególnie czujni latem – to czas, kiedy młodzież ma więcej swobody i łatwiejszy dostęp do alkoholu. Warto rozmawiać z młodymi ludźmi o konsekwencjach picia i być przykładem odpowiedzialnych postaw.
Gdzie szukać pomocy?
Dla osób, które zauważyły u siebie lub bliskich problem z alkoholem, dostępne jest specjalistyczne leczenie uzależnień. Terapia prowadzona przez psychologów i lekarzy daje realną szansę na powrót do zdrowia i życia bez nałogu. W zeszłym roku z terapii skorzystało prawie 6 500 pacjentów z regionu, w tym 45 osób poniżej 18 roku życia.
Szczegółowe informacje na temat podmiotów zajmujących się leczeniem uzależnień od alkoholu, w tym detoksykacją można znaleźć na stronie internetowej www.nfz-olsztyn.pl w zakładce Pacjent / Gdzie się leczyć.
Pamiętajmy – alkohol to nieodłączny element wielu spotkań, ale nie powinien być źródłem zagrożeń. Dbajmy o siebie i innych, zwłaszcza w czasie wakacyjnego wypoczynku.