Kwas hialuronowy na osteofity

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Kwas hialuronowy na osteofity okazuje się być nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną metodą poprawiającą stan zdrowia pacjentów. To związek produkowany fizjologicznie przez organizm człowieka, którego ilość w ustroju maleje jednak wraz z wiekiem. Wówczas warto rozważyć jego dodatkową suplementację. W przypadku licznych problemów związanych z aparatem ruchu, można także zdecydować się na iniekcje z kwasem hialuronowym bezpośrednio w miejsce patologicznej zmiany.

Czym są osteofity?

Na samym początku warto wiedzieć czym są osteofity, jaka jest przyczyna ich powstawania oraz jak może objawiać się ich obecność. Osteofitami zwiemy naroślą kostne, których obecność nie tylko zniekształca fizjologiczny kształt struktur kostnych i stawowych organizmu, ale również upośledza ich funkcję. Może blokować wykonanie danego ruchu, np. pełnego wyprostu czy rotacji w stawie. jeżeli osteofity są duże, wpływają negatywnie także na aspekt wizualny ciała. Najczęściej lokalizują się na kręgosłupie, jednak często można zaobserwować je w okolicy stawów zajętych procesem chorobowym, np. chorobą zwyrodnieniową stawów czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Choć mogą one mieć podłoże genetyczne, zdecydowanie częściej wynikają z następujących czynników:

  • choroby reumatyczne i ortopedyczne;
  • nadwaga i otyłość;
  • brak ruchu, siedzący tryb życia;
  • sumujące się mikrourazy, np. w związku ze zbyt intensywnym ćwiczeniem przy niezachowaniu prawidłowej techniki wykonywania tych ćwiczeń bądź w związku z ciężką pracą fizyczną;
  • różnego rodzaju przeciążenia stawów.

Obecność w ciele osteofitów bardzo często wiąże się z dolegliwościami bólowymi, zwykle podczas wykonywania ruchu w danym stawie. jeżeli lokalizują się w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą przyczyniać się do powstawania przewlekłych bólów głowy, zawrotów głowy czy szumów usznych. Z kolei te w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą stymulować rozwój rwy kulszowej, uciskając na nerw kulszowy przebiegający w tej okolicy.

Kwas hialuronowy – suplementacja

Regularna i długotrwała suplementacja kwasu hialuronowego jest bezpieczna i zalecana. Nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, jako iż związek ten występuje naturalnie w organizmie człowieka, a takie działanie przyczynia się jedynie do uzupełnienia jego niedoborów. Przede wszystkim wyróżnia się niesamowitymi adekwatnościami higroskopijnymi. Udowodniono, iż 1 cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać aż 250 cząsteczek wody. W efekcie wpływa pozytywnie na uwodnienie organizmu, a jak wiadomo, to właśnie woda jest jednym z głównych składników każdego ustroju ludzkiego.

Kwas hialuronowy znajduje się przede wszystkim w skórze i w stawach. Dzięki jego wysokiemu poziomowi skóra jest elastyczna, nawilżona i jędrna, natomiast stawy bezboleśnie pracują w pełnym zakresie ruchomości i przy obciążeniach, jak również nie są podatne na uszkodzenia. Niedobór kwasu hialuronowego przyczynia się do powstawania bólu stawów oraz omawianych osteofitów i innych zniekształceń.

Suplementacja kwasu hialuronowego jest ważnym aspektem profilaktyki powstawania osteofitów. Jednocześnie warto sięgać po witaminę D oraz kolagen, ponieważ wszystkie te związki uzupełniają się nawzajem. Przyjmując kwas hialuronowy pamiętajmy, aby kapsułki popijać dużą ilością wody, dzięki czemu związek będzie mógł od razu rozpocząć swoje cenne działanie.

Zobacz również: Kwas hialuronowy – sposób na ból w stawach?

Kwas hialuronowy na osteofity

Jeśli osteofity już się rozwiną, suplementacja może okazać się niewystarczająca. Iniekcje kwasem hialuronowym nie usuwają osteofitów, jednak zmniejszają ból związany z ruchem w stawie, zwiększają płynność ruchu w stawie oraz przeciwdziałają dalszemu narastaniu wyrośli kostnych. Podstawowym zadaniem syntetycznych preparatów wstrzykiwanych do stawów jest więc lubrykacja oraz działanie jako amortyzator (przy wstrząsach czy wzmożonym nacisku). Dostawowe podawanie kwasu hialuronowego nie wywołuje interakcji z innymi lekami stosowanymi przez pacjenta. Pamiętajmy jednak, iż choć zauważymy efekty, to przy zaawansowanych zmianach jedynie iniekcje w połączeniu z suplementacją i przede wszystkim rehabilitacją, mogą dać oczekiwane, trwałe rezultaty.



Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, iż wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej...
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej adekwatności lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, iż skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Jańczyk A., Sawczuk M., Wybrane suplementy diety stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS), Farmacja Współczesna, 12/2019.
  2. Leszczyński P., Pawlak-Buś K., Choroba zwyrodnieniowa stawów – epidemia XXI wieku, Farmacja Współczesna, 1/2008.
Idź do oryginalnego materiału