Kwas hialuronowy – czy jest bezpieczny i kiedy warto go stosować?

cefarm24.pl 1 miesiąc temu

Kwas hialuronowy – gdzie się go stosuje?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem występującym naturalnie w ciele człowieka, w tym w skórze, filmie łzowym czy mazi stawowej. Substancja ta jest wykorzystywana w medycynie i farmakologii, poza tym znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej oraz jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych (w tym do twarzy i włosów).

Jedną z charakterystycznych adekwatności kwasu hialuronowego jest jego higroskopijność. Substancja ma zdolność do wiązania wody, przez co jest szczególnie ważna w tych miejscach ciała, gdzie nawilżenie jest najważniejsze (np. skóra, oko czy stawy) oraz w chorobach związanych z dehydratacją tkanek. Jest to ponadto substancja bardzo dobrze tolerowana przez organizm, stąd też jej tak szerokie zastosowanie. W artykule zebraliśmy więcej informacji na temat kwasu hialuronowego, jego adekwatności oraz zastosowania w medycynie, medycynie estetycznej oraz kosmetologii. Odpowiadamy również na pytanie, czy kwas hialuronowy jest bezpieczny, a przy tym podpowiadamy, co daje korzystanie z niego.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA) to substancja należąca do glikozaminoglikanów, która występuje naturalnie w organizmie człowieka głównie w postaci hialuronianu sodu. Cząsteczka HA składa się z N-acetyloglukozaminy oraz kwasu D-glukuronowego, które są ze sobą połączone z wykorzystaniem wiązań glikozydowych. Nazwa substancji pochodzi od słowa hyalos, co w tłumaczeniu z greckiego oznacza dosłownie „szkło” i nawiązuje do przeźroczystego (szklistego) wyglądu HA. Wspomnianą substancję znajdziemy nie tylko w organizmie człowieka, ale i u innych kręgowców, a choćby u bakterii. Kwas hialuronowy można znaleźć w różnych obszarach ciała, w tym w skórze, chrząstkach stawowych i mazi stawowej, a także w ciele szklistym oka i filmie łzowym. Kwas hialuronowy jest też obecny w mięśniach, mózgu, surowicy krwi, moczu i nie tylko.

Właściwości kwasu hialuronowego i jego rola w organizmie

Kwas hialuronowy pełni szereg funkcji w organizmie człowieka. Substancja ta nie jest związana kowalencyjnie z żadnym białkiem, jednak może niekowalencyjnie oddziaływać z różnymi substancjami. Jedną z najbardziej charakterystycznych adekwatności kwasu hialuronowego jest jego higroskopijność. Oznacza to, iż kwas hialuronowy jest zdolny do wiązania i zatrzymywania bardzo dużej ilości wody (wiąże choćby 1000 razy większą masę wody od masy własnej).

Biorąc pod uwagę wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego, można wyróżnić:

  • niskocząsteczkowy kwas hialuronowy,
  • średniocząsteczkowy kwas hialuronowy,
  • wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy.

Podział ten jest kluczowy, by zrozumieć adekwatności i działanie poszczególnych rodzajów HA – im mniejsza cząsteczka tej substancji, tym bowiem jej zdolność do penetrowania skóry i wnikania w jej głębokie obszary jest większa.

Funkcje kwasu hialuronowego w organizmie człowieka są różne, zależnie od miejsca, w którym znajduje się wspomniana substancja. Przykładowo w skórze kwas hialuronowy pomaga zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, strukturę i sprężystość, podczas gdy w stawach redukuje tarcie między kośćmi. Kwas hialuronowy pomaga też utrzymać odpowiednie nawilżenie powierzchni oka, a przy tym pełni również wiele innych funkcji w ciele człowieka.

Kwas hialuronowy – zastosowanie w medycynie

Kwas hialuronowy jest stosowany powszechnie w medycynie, medycynie estetycznej oraz w kosmetologii. Substancja ta może być pozyskiwana z tkanek zwierzęcych (np. grzebieni kogucich), jednak w tej chwili stawia się przede wszystkim na kwas hialuronowy pozyskiwany z kontrolowanych hodowli bakteryjnych.

Kwas hialuronowy na stawy

Powszechnie jest stosowany kwas hialuronowy na stawy. Metoda leczenia wykorzystująca iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego pomaga w przypadku zmniejszonej ilości tej substancji w płynie maziowym i dolegliwości z tym związanych. Iniekcje dostawowe HA redukują dolegliwości bólowe stawu, poprawiając jednocześnie jego motorykę i amortyzację. Oprócz iniekcji kwasu hialuronowego, na stawy można stosować też doustne suplementy diety z hialuronianem.

Kwas hialuronowy – okulistyka

Jak wcześniej wspomniano, kwas hialuronowy jest naturalnie obecny w ciele szklistym oka oraz w filmie łzowym, odpowiadając za prawidłowe nawilżenie oka. Substancja ta znajduje zatem również zastosowanie w okulistyce. Jest między innymi składnikiem preparatów na zespół suchego oka, poza tym bywa wykorzystywana przy zabiegach okulistycznych, w tym w przypadku operacji zaćmy czy implantacji rogówki. Sprawdzi się też przy jaskrze, zezie i różnego pochodzenia urazach.

Ginekologia a kwas hialuronowy

Właściwości kwasu hialuronowego są również nieocenione w dziedzinie, jaką jest ginekologia. Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w przypadku suchości pochwy oraz przy atrofii pochwy, poza tym sprawdza się w przypadku konieczności leczenia niektórych infekcji dróg rodnych.

Medycyna estetyczna a kwas hialuronowy

Warto wiedzieć, iż medycyna estetyczna również chętnie korzysta z kwasu hialuronowego, co ma związek między innymi z tym, iż jest to substancja naturalna i dobrze tolerowana przez organizm, a przy tym – z uwagi na swoje adekwatności higroskopijne – realnie wpływa na nawilżenie skóry i jej strukturę. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy stosuje się m.in. do korekcji zmarszczek, podnoszenia opadających kącików ust, a choćby do powiększania ust, podnoszenia łuków brwiowych, modelowania policzków itd.

Jeśli szukasz kosmetyków z kwasem hialuronowym do skóry, twarzy czy włosów skorzystaj z możliwości zakupu online preparatów bez recepty przedstawionych poniżej:

+
  • Nacomi hialuronowy żel-krem do twarzy 50 ml 27,19 PLN Sprawdź
  • Pharmaceris A Hyaluro – sensilium kwas hialuronowy w wodnym kremie 40 ml 46,67 PLN Sprawdź
  • Pureo Health Kwas Hialuronowy x 60 kaps 47,49 PLN Sprawdź
  • MyVita kwas hialuronowy 5% 30 ml 41,29 PLN Sprawdź
  • Ava Aktywator Młodości Hydranov – epidermalny kwas hialuronowy 30 ml 19,05 PLN Sprawdź

Zastosowanie kosmetyczne kwasu hialuronowego – kwas hialuronowy na twarz i włosy

Kwas hialuronowy należy do substancji, które są chętnie wykorzystywane również w produktach kosmetycznych. Jest częstym składnikiem kremów do twarzy, poza tym zawiera ten składnik niejedno serum do twarzy czy maska do twarzy. W kosmetykach wykorzystuje się m.in. kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej, który dobrze przenika do głębszych warstw skóry, a także kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej, który pomaga w ochronie skóry przed utratą wody i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Warto dodać, iż kwas hialuronowy można również znaleźć w suplementach diety na poprawę wyglądu skóry.

Kwas hialuronowy na włosy również działa korzystnie, zatem znajdziemy go w szamponach nawilżających, odżywkach wygładzających czy maskach do włosów przesuszonych. Substancja ta jest ceniona za to, iż zapewnia włosom optymalne nawilżenie, jednocześnie ich nie obciążając.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny? Przeciwwskazania i skutki uboczne

Kwas hialuronowy – z uwagi na to, iż jest substancją naturalnie występującą w ciele człowieka – jest na ogół dobrze tolerowany przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych czy reakcji alergicznych. Oczywiście mowa o prawidłowym zastosowaniu kwasu hialuronowego. Minusem kwasu hialuronowego, w tym np. stosowanego w formie iniekcji dostawowych czy wykorzystywanego w medycynie estetycznej, jest natomiast to, iż efekty, które można uzyskać, są ograniczone czasowo. Oznacza to, iż może zajść konieczność ponowienia zabiegu po określonym czasie. O ewentualnych przeciwwskazaniach, plusach i minusach poszczególnych terapii, zabiegów czy kuracji z zastosowaniem kwasu hialuronowego warto porozmawiać z lekarzem.

Bibliografia:

  • https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/leczenie-chorej-chrzastki-stawowej-kwasem-hialuronowym [dostęp online 11.2024]
  • https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/314014.pdf [dostęp online 11.2024]
  • https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201402_Farmacja_004.pdf [dostęp online 11.2024]
  • https://www.researchgate.net/profile/Marlena-Matysek-Nawrocka/publication/366237738_Zastosowanie_kwasu_hialuronowego_w_zabiegach_kosmetycznych/links/6398e2a0484e65005b093bee/Zastosowanie-kwasu-hialuronowego-w-zabiegach-kosmetycznych.pdf [dostęp online 11.2024]
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Hyaluronic_acid [dostęp online 11.2024]
  • https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22915-hyaluronic-acid [dostęp online 11.2024]
Idź do oryginalnego materiału