Kurs na katastrofę?

termedia.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Pediatrzy i interniści, aby mieć uprawnienia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do końca 2024 r. muszą ukończyć kurs z zakresu medycyny rodzinnej – z ostatnich oficjalnych danych wynika, iż zrobiło to jedynie 528 z 21 093 zobowiązanych do tego osób.



Zgodnie z przepisami ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej, lekarze posiadający specjalizację pierwszego lub drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pierwszego stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, pierwszego lub drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych muszą do 31 grudnia 2024 r. odbyć kurs w dziedzinie medycyny rodzinnej, by mieć uprawnienia lekarza POZ.

Według danych z 31 grudnia 2022 r. jest ich 21 093.

Ile już odbyło kurs?
O tym, ilu z nich ukończyło kurs, poinformowano w ocenie skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o CMKP oraz niektórych innych ustaw.

– Utrata możliwości wykonywania świadczeń przez wybranych lekarzy POZ, z uwagi na niedobór kadry lekarskiej posiadającej specjalizację w dziedzinie medycyny rodzinnej, która wynosi ok. 36,5 proc. ogółu lekarzy POZ ze specjalizacją, może powodować utrudnienia dla pacjentów w dostępie do świadczeń. Poziom odbycia kursu dla tych grup od 2017 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r. wynosi 528 lekarzy – wyliczono.

Na kłopot zwrócił uwagę Piotr Górnikiewicz z Polski 2050 Szymona Hołowni.

Poseł spytał ministra zdrowia między innymi o to, czy planowana jest nowelizacja ustawy, która skutkowałaby odstąpieniem od obowiązku ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej przez lekarzy, którzy posiadają specjalizację z medycyny ogólnej, pediatrii i interny lub przesunięciem terminu.

Odstąpienie?
Czy resort zrezygnuje z konieczności odbywania kursów? – W najbliższym czasie nie planuje się zmian legislacyjnych tym skutkujących – odpisał wiceminister Marek Kos, podkreślając, iż „podstawą POZ jest medycyna rodzinna”.

Zmiana terminu?
– Słyszymy głosy przedstawicieli środowisk lekarskich, w tym organizacji zrzeszających lekarzy, dotyczące obowiązku ukończenia kursu. Na bieżąco analizowane są statystyki. W razie zaistnienia zagrożenia bezpieczeństwa pacjentów zostaną podjęte niezbędne działania. Szczególnie rozważone zostanie podjęcie prac legislacyjnych, by zmienić ustawę z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2527), to jest przesunąć termin kursu, którego ukończenie będzie warunkiem koniecznym dla przyznania statusu lekarza POZ – wyjaśnił wiceminister.

Udostępniamy odpowiedź na interpelację.


Idź do oryginalnego materiału