Kto nie powinien jeść chleba? Wcale nie chodzi o osoby na diecie. Zwróć uwagę na te objawy

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl


Kto nie powinien jeść chleba? Wbrew pozorom wcale nie chodzi o osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Do tego chleb może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Mimo to nie brakuje osób, które powinny wyrzucić go z codziennego menu. Dlaczego?
Wiele osób nie wyobraża sobie idealnego śniadania, kolacji czy choćby grilla bez pieczywa. Często zajadamy się nim również do innych dań, jak chociażby bigosu czy żurku. Niemniej, chyba nikogo nie zdziwi, iż choć produkty zbożowe są ważnym elementem zdrowej i zbilansowanej diety, tak popularny, jasny bochenek niekoniecznie jest najlepszym wyborem. Tym bardziej iż niektórzy w ogóle powinni zrezygnować ze spożywania chleba.


REKLAMA


Zobacz wideo Gdzie kupować pieczywo, by było najbardziej wartościowe. Ekspert rozwiewa wątpliwości, co z tym z marketów


Jakiego chleba unikać? Nie zawsze musi być niezdrowy
Choć wśród niektórych utarło się przekonanie, iż chleb to niepotrzebny, wysokoprzetworzony zapychacz, warto pamiętać, iż bochenek bochenkowi nierówny. W zależności od składników, z jakich został zrobiony, może stanowić zarówno zdrowy dodatek do posiłku, jak i wręcz przeciwnie. Warto też pamiętać, iż pieczywo bywa kaloryczne, zwłaszcza to wykonane z białej, oczyszczonej mąki, w której próżno szukać błonnika. Dlatego jeżeli jesteś na diecie lub po prostu chcesz o siebie zadbać, ale bez zrezygnowania z pieczywa, najlepiej sięgnąć po razowe lub żytnie. To zdecydowanie zdrowsza opcja.
PORADA! Kupując chleb, wiele osób kieruje się jego wyglądem, a przede wszystkim kolorem. Tymczasem nie zawsze ciemne pieczywo jest zdrowsze i pełnowartościowe, gdyż równie dobrze mogło być ono specjalnie zabarwione karmelem.


Kto nie powinien jeść chleba? Kto nie powinien jeść chleba? Fot. pexels.com / Pattama Wallech


Dlaczego warto jeść dobry chleb? Lista zalet jest długa
Porządne pieczywo bez zbędnych dodatków może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Zawarte w nim białka są materiałem budulcowym organizmu, a węglowodany i tłuszcze dodają energii. Nie można też zapomnieć o błonniku, który usprawnia działanie przewodu pokarmowego. Niestety mimo wielu zalet i choćby w przypadku chleba razowego czy żytniego nie każdy powinien go spożywać. Mowa m.in. o osobach cierpiących na celiakię, czyli nietolerancję na gluten. Ten z kolei zawiera każdy tradycyjny bochenek.


Kto nie może jeść białego pieczywa? Nie tylko takiego
Objawy celiakii mogą być różne, przez co niekiedy trudno ją zdiagnozować. Niemniej po spożyciu glutenu najczęściej dotyczą one dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak m.in. wzdęć, biegunki, bólu brzucha czy choćby wymiotów. Jak podaje Interia, w przypadku celiaki nietypowej mowa o zaburzeniach wchłaniania jelitowego, kiedy to mogą pojawić się zmiany skórne, problemy ze stawami lub wątrobą. Dlatego jeżeli za każdym razem po spożyciu chleba czy glutenu w innej formie czujesz się gorzej, warto się temu przyjrzeć. W przypadku potwierdzenia choroby pozostaje dieta bezglutenowa. Na szczęście w tej chwili na rynku znajdziesz wiele smacznych produktów, które będziesz mogła spożywać bez obaw.
PORADA! W przypadku nietolerancji glutenu możesz też zaobserwować liczne zmiany skórne, głównie grudki i pęcherze, które pojawiają się na kolanach, łokciach, pośladkach i twarzy. W tym wypadku możesz cierpieć na chorobę Duhringa, czyli skórną postać celiakii. Oczywiście w razie wystąpienia objawów konsultacja u lekarza to pierwszy krok, jaki należy wykonać.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału