Krótkowzroczność u dzieci to rosnący problem. Podpowiadamy, co możesz zrobić, by im pomóc

mamadu.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Mat. prasowe firmy Hoya Lens Poland sp. z o.o.


W dzisiejszych czasach dzieci coraz wcześniej zaczynają korzystać z elektronicznych urządzeń. telefony, tablety i komputery stały się integralną częścią ich codziennego życia, zarówno podczas zabawy, jak w trakcie nauki. Chociaż urządzenia te mają wiele zalet, ich nadmierne i nieodpowiedzialne użytkowanie może negatywnie wpływać na zdrowie oczu najmłodszych i prowadzić do rozwoju krótkowzroczności, która staje się już powszechnym problemem.


Krótkowzroczność u dzieci – rosnący problem


Krótkowzroczność, czyli miopia, to wada wzroku, która polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się w oddali. Problem ten jest już prawdziwą epidemią wśród dzieci, a co gorsza, jest diagnozowany u coraz młodszych pacjentów. Według badania opinii przeprowadzonego przez SW Research we wrześniu 2021 roku, zdiagnozowaną wadę wzroku ma prawie połowa (47%) polskich dzieci w wieku od 3 do 15 lat, z czego najczęściej stwierdzaną wadą jest właśnie krótkowzroczność (62%) [1].

Chociaż krótkowzroczności nie można cofnąć ani wyleczyć, możliwe jest jej korygowanie oraz spowalnianie jej progresji. Korygowanie polega na stosowaniu okularów lub soczewek kontaktowych, które poprawiają ostrość widzenia. Natomiast spowalnianie krótkowzroczności to proces, który ma na celu zmniejszenie tempa wydłużania się gałki ocznej, co może zapobiec poważnym problemom zdrowotnym w przyszłości.

Metody spowalniania krótkowzroczności


Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Okulistycznego [2], istnieje kilka metod, które mogą pomóc w spowalnianiu krótkowzroczności u dzieci. Ich skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych.

Metody optyczne:


Metody farmakologiczne:


Wybór odpowiedniej metody spowalniania progresji krótkowzroczności powinien być dokonywany po konsultacji ze specjalistą, przy uwzględnieniu preferencji pacjenta. Chociaż metody takie jak atropinizacja czy ortokorekcja przynoszą dobre rezultaty, mogą powodować skutki uboczne. Skuteczną, nieinwazyjną i łatwą w użyciu metodą, która nie wymaga dodatkowych działań poza noszeniem okularów przez dziecko, są soczewki okularowe z technologią D.I.M.S.

Wpływ światła dziennego i ochrona UV


Dobrze wiemy, iż słońce odgrywa kluczową rolę w produkcji witaminy D, która jest niezbędna dla zdrowego rozwoju kości. Równie ważne jest jednak to, iż naturalne światło słoneczne pobudza produkcję dopaminy – neuroprzekaźnika niezbędnego dla prawidłowego rozwoju gałki ocznej. Niedobór dopaminy może powodować nadmierny wzrost oka, co z kolei zwiększa ryzyko krótkowzroczności.

Badania potwierdzają, iż ekspozycja na naturalne światło dzienne ma pozytywny wpływ na rozwój gałki ocznej i może opóźnić pojawienie się krótkowzroczności. Specjaliści zalecają, aby dzieci spędzały co najmniej dwie godziny dziennie na zewnątrz [5].

Warto jednak pamiętać, iż nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może być szkodliwa dla oczu, zwłaszcza u dzieci, ponieważ ich źrenice są większe, a soczewki wewnątrzgałkowe ich oczu bardziej przezierne niż u dorosłych. Wszystko to sprawia, iż większa ilość promieni UV dociera do siatkówki. Dodatkowo, dzieci, które korzystają z terapii atropiną, mogą być szczególnie wrażliwe na światło i odczuwać dyskomfort, co z kolei może ograniczać ich aktywność na zewnątrz [6] [7] [8].

Dlatego niezwykle istotne jest, aby dzieci przebywające na dworze miały odpowiednią ochronę w postaci wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. W przypadku dzieci z krótkowzrocznością rozwiązaniem mogą być okulary z soczewkami fotochromowymi MiYOSMART Chameleon, wykorzystującymi technologię D.I.M.S. Oprócz korygowania krótkowzroczności i spowalniania jej postępu, soczewki automatycznie dostosowują się do warunków oświetlenia, zapewniając ochronę przed promieniowaniem UV i intensywnym światłem słonecznym [3] [9].

Profilaktyka to podstawa


Profilaktyka i higiena pracy wzrokowej mają najważniejsze znaczenie w minimalizowaniu ryzyka poważniejszych problemów ze wzrokiem spowodowanych krótkowzrocznością. Poniżej znajduje się kilka praktycznych porad.

Stosując te zasady, możemy skutecznie wspierać zdrowy rozwój wzroku u dzieci.


Producent: Hoya Holdings N.V.

Podmiot prowadzący reklamę: Hoya Lens Poland sp. z o.o.

Soczewki okularowe MiYOSMART służą do korekcji i spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci.


Bibliografia:



Materiał promocyjny marki Hoya Lens Poland sp. z o.o.

Idź do oryginalnego materiału