Kreatyna – dla kogo i jakie ma adekwatności?

erazdrowia.pl 3 tygodni temu

Kreatyna to popularny suplement, który stosowany jest przez sportowców oraz osoby aktywne fizycznie. Jednak warto, by po ten suplement sięgały również osoby starsze. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Kreatyna – co to takiego?

Kreatyna jest paliwem dla mięśni. Monohydrat kreatyny to najprawdopodobniej najchętniej stosowany suplement wśród sportowców. Suplementacja kreatyną sprzyja budowaniu masy oraz siły. Stosowanie kreatyny wraz z treningiem oporowym może zapobiegać spadku siły mięśni szkieletowych oraz utracie sprawności fizycznej. Badania pokazują, iż kreatyna może pozytywnie wpływać na mineralizację kości oraz poprawę zdolności kognitywnych. Stosowanie kreatyny w dawkach 3-5g na dobę jest bezpieczne. W sporcie przyjmowanie kreatyny jest powszechne od około 30 lat. Nie zarejestrowano w tym czasie negatywnych skutków spożywania tego suplementu. W diecie kreatyna znajduje się w mięsie, jednak jej ilość jest niewielka.

W jaki sposób działa kreatyna?

Kreatyna powstaje z aminokwasów, czyli argininy oraz glicyny jednocześnie przy udziale melatoniny. Warto wiedzieć, iż ludzkie ciało wytwarza około 1 g kreatyny na dobę, a producentem tego związku jest wątroba. Natomiast czołowym magazynem i jednocześnie konsumentem są mięśnie szkieletowe. Kiedy pracują mięśnie, kreatyna jest przekształcana w kreatyninę. Kolejno jest ona usuwana z moczem, a jej poziom we krwi to jeden z parametrów, które służą do oceny stanu nerek. To jaki będzie poziom kreatyniny we krwi zależy od tego, jaka jest ilość masy mięśniowej. Kobiety mają mniej mięśni w porównaniu do mężczyzn.

Rodzaje kreatyny

Kreatyna jest bezsmakowym, krystalicznym proszkiem, który jest dobrze rozpuszczany w płynach. Można zauważyć, iż jest sprzedawana w wielu formach, dlatego może różnić się ceną oraz adekwatnościami. Najpopularniejszy jest monohydrat kreatyny i jabłczan kreatyny. Na rynku można również znaleźć: ester kreatyny, pirogronian kreatyny.

Suplementacja kreatyny

Jak już wcześniej zostało wspomniane głównym źródłem kreatyny w diecie jest mięso. Można również włączyć śledzie, które również zawierają w sobie kreatynę. Natomiast dieta wegańska oraz wegetariańska są pozbawione kreatyny, ponieważ występuje ona w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jeśli chcemy zapewnić naturalne źródła, warto włączyć do diety mięso oraz śledzie. Wiele badań mówi o tym, iż połączenie treningu oporowego wraz z suplementacją wpływa na przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej oraz poprawia wydolność organizmu. Organizacje sportowe twierdzą, iż suplementacja kreatyny na poziomie 3-5g, będzie odpowiednia, gdy ćwiczymy. Takie dawkowanie kreatyny będzie z pewnością dla nas bezpieczne.

Czy te suplementy diety będą odpowiednie dla osób w podeszłym wieku?

Kreatyna dla seniora to dobry suplement diety. Wraz z wiekiem traci się siłę mięśniową, a to prowadzi do zmniejszenia aktywności oraz sprawności fizycznej. Poza tym zwiększa się ryzyko kontuzji oraz postępuje demineralizacja kości, która może doprowadzić do złamań głównie w podeszłym wieku. Do przyczyn sarkopenii można również zaliczyć niewielką aktywność fizyczną czy ubogą dietę. Jednak można poprawić wydolność fizyczną, stosując kreatynę. Natomiast nie można uważać, iż sam suplement wystarczy. Potrzebne jest także stosowanie zrównoważonej oraz bogatej diety. Odpowiednio skomponowane posiłki oraz stosowanie suplementu przyczyni się do pozytywnych zmian w organizmie człowieka. Ten niezwykle popularny suplement diety warto włączyć do swojej codzienności.

Idź do oryginalnego materiału