Krakowski Szpital Rydygiera uruchomił chirurgię robotową

mzdrowie.pl 11 miesięcy temu

Szpital Rydygiera w Krakowie rozpoczął wykonywanie zabiegów przy pomocy robota da Vinci. Pierwszy zabieg – urologiczny u mężczyzny cierpiącego na nowotwór – odbył się w 16 października. Pacjent po dwóch dniach opuścił szpital. Przez najbliższy rok krakowska lecznica planuje wykonać od 100 do 200 operacji przy pomocy robota da Vinci.

Jak poinformował dyrektor placówki Artur Asztabski, oprócz zabiegów urologicznych w najbliższych miesiącach odbywać się będą zabiegi z chirurgii onkologicznej oraz ginekologii. W planach są także zabiegi ortopedyczne – endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego oraz z zakresu laryngologii i chirurgii twarzowo-szczękowej.

Szpital jest pierwszą placówką w Małopolsce, która w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie operowała przy pomocy robota da Vinci. Refundowana chirurgia robotyczna działa także w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jednak tam specjaliści korzystają z systemu Senhance, a w szpitalu w Zakopanem – z robota Versius. Prywatny szpital Na Klinach wykonujący zabiegi robotowe nie ma kontraktu z NFZ.

Pierwsza operacja – u 71-latka z nowotworem gruczołu krokowego – przy użyciu robota da Vinci w szpitalu Rydygiera odbyła się w poniedziałek. Trwa 3 godziny i 15 minut. „Pacjent czuje się świetnie, w dniu dzisiejszym został wypisany do domu” – powiedział ordynator Oddziału Urologicznego dr Piotr Maciukiewicz. Robot nie jest własnością szpitala, przez najbliższy rok będzie dzierżawionyy. Na podstawie tych rocznych doświadczeń, w tym kalkulacji kosztów, władze lecznicy zdecydują, czy na stałe zakupić robota.

„Dla pacjentów nie jest ważne, czy urządzenie jest zakupione. Ważne jest, iż usługa jest dostępna, iż mamy specjalistów i zabiegi są finansowane przez NFZ” – podkreślił wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka. Już ponad 55 placówek w Polsce wykonuje zabiegi w asyście robotów chirurgicznych. Około 70 proc. zabiegów stanowią operacje prostatektomii radykalnej, których wycena została mocno podwyższona w 2022 roku, dzięki czemu szpitale mają dodatki wynik finansowy wykonując te operacje.

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, jednostka samorządu województwa małopolskiego, świętuje w tym roku 30-lecia swojej nieprzerwanej działalności. Działają tu 24 oddziały, gdzie każdego roku leczonych jest 40 tys. osób oraz 28 poradni, w których opieką ambulatoryjną rocznie objętych jest ok. 150 tys. pacjentów. Ponad 70 proc. porad udzielanych w placówce to porady onkologiczne. Przy lecznicy funkcjonują też Ośrodek Terapii Hiperbarycznej, Małopolskie Centrum Rehabilitacji Ręki, Małopolskie Centrum Oparzeniowo-Plastyczne, Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet, Centrum Radioterapii Amethyst. W ostatnim roku w szpitalu na świat przyszło ok. 30 tys. dzieci. W Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim są 140 łóżka.

Idź do oryginalnego materiału