Wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką kardiologiczną zakłada przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej. W piątek projekt skierowany został do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.
Kto wejdzie do sieci?
Zgodnie z projektem podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Kardiologiczną (KSK). Strukturę KSK mają tworzyć ośrodki kardiologiczne I poziomu zabezpieczenia oraz ośrodki kardiologiczne II poziomu zabezpieczenia.
Placówki medyczne zakwalifikowane do KSK będą mogły tworzyć centra doskonałości kardiologicznej, wyspecjalizowane w diagnostyce i leczeniu określonego rodzaju lub grupy jednostek chorobowych układu krążenia. Niezakwalifikowane do KSK jednostki, które mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami układu krążenia będą mogły współpracować z ośrodkami zakwalifikowanymi do KSK w zakresie sprawowania i koordynacji opieki kardiologicznej, stanowiąc tzw. ośrodki współpracujące. Jednak do realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii uprawnione mają być wyłącznie podmioty lecznicze wchodzące w skład KSK.
Z kolei, jeżeli chodzi o świadczenia gwarantowane kardiologii interwencyjnej (np. leczenie zawału serca), uprawnione mają być wyłącznie podmioty lecznicze wchodzące w skład KSK, ale z wyjątkiem świadczeń udzielanych w stanach nagłych.