Opublikowano projekt pierwszej w Polsce krajowej listy leków krytycznych – czas na przesyłanie uwag ustalono na 10 grudnia.
Podczas tworzenia dokumentu urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia uwzględnili wykazy substancji czynnych z listy krytycznych aktywnych składników farmaceutycznych (API) opracowywanych przez Europejską Agencję Leków i wykazu API sporządzonego na potrzeby Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wzięto także pod uwagę krajowe uwarunkowania, w tym przyjęto kryteria oceny krytyczności konkretnych substancji czynnych, odpowiednio dobrane i przystosowane do warunków krajowych – między innymi do schematów leczenia, dostępności produktów leczniczych na rynku polskim i średniego miesięcznego wolumenu sprzedaży, a także przeanalizowano informację o kategoriach dostępności produktów leczniczych poszczególnych substancji czynnych i kodów ATC.
Uwzględniono też ocenę krytyczności pod względem klinicznym – dokonaną przez konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny i opinię prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych uwzględniającą miejsca wytwarzania.
Co zapisano w projekcie?
Dokument w całości poniżej.