Kozieradka pomaga karmiącym piersią, diabetykom i osobom z wysokim cholesterolem. Poznaj jej cenne adekwatności

zdrowie.gazeta.pl 1 tydzień temu
Kozieradka wykazuje mnóstwo prozdrowotnych adekwatności, pomagając m.in. w walce z wrzodami, wysokim poziomem cukru we krwi oraz nadmiarem złego cholesterolu. Polecana jest też kobietom karmiącym piersią oraz osobom, które mają problemy z sercem. Dlaczego warto włączyć nasiona lub kiełki kozieradki do diety? Wyjaśniamy.Nasiona kozieradki - podstawowe informacjeKozieradka pospolita, znana również jako fenugreek (Trigonella foenum-graecum), jest rośliną często wykorzystywaną zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae), rodzaju Trigonella i gatunku T. foenum-graecum. Same nasiona są niewielkich rozmiarów, a kształtem przypominają romby. Są twarde, mają żółtobrązową barwę oraz charakterystyczny gorzki smak i silny korzenny zapach.
REKLAMA






Zobacz wideo

Jak dbać o sadzonki pomidora?



Kozieradka pochodzi z regionów Bliskiego Wschodu, a uprawiana jest głównie w Indiach, Egipcie oraz krajach śródziemnomorskich. Często dodawana jest do potraw zawierających curry, ale także do chlebków i mieszanek przypraw. Jej nasiona mogą być spożywane także na surowo, ale zwykle są prażone lub gotowane.Kozieradka pospolita - wygląd zewnętrzny i warunki uprawyKozieradka zwykle osiąga od 30 do 60 centymetrów wysokości. Jej liście składają się z trzech małych, owalnych listków, które dość mocno przypominają liście koniczyny. Kwiaty kozieradki są małe i białe, a nierzadko również z purpurowymi akcentami, które mogą się pojawiać zarówno pojedynczo, jak i w parach, w kątach liści. Kozieradka jest rośliną roczną, a najlepsze warunki do rozwoju zapewnia jej stały i regularny dostęp do słońca. Ponadto lepiej radzi sobie w dobrze przepuszczalnej glebie, z odpowiednią wilgotnością. Jest też odporna na suszę, dzięki czemu może sobie radzić w suchszych warunkach klimatycznych.Kozieradka - adekwatnościLecznicze i prozdrowotne adekwatności kozieradki są znane ludzkości od wielu lat. Nasiona kozieradki pomagają przede wszystkim w łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak niestrawność, zaparcia i wzdęcia. Ponadto przyczyniają się one do obniżenia poziomu cukru we krwi, co szczególnie mogą docenić osoby z cukrzycą typu 2. Odpowiada za to aminokwas 4-hydroksyizoleucyna, który może stymulować produkcję insuliny.


Często z adekwatności kozieradki korzystają kobiety karmiące piersią, bowiem pomaga ona w zwiększeniu produkcji mleka dzięki obecności stymulujących produkcję prolaktyny fitoestrogenów. Ponadto nasiona tej rośliny mogą działać przeciwzapalnie, przyczyniając się do obniżenia poziomu "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów. Wykazują również adekwatności antyoksydacyjne.Kozieradka - zastosowanie w kuchni i medycynieZwłaszcza w kuchni indyjskiej, kozieradka stanowi jeden ze składników mieszanki przypraw curry i sambar, nadając potrawom wyrazisty, lekko gorzkawy smak. Jej nasiona są często używane jako składnik prozdrowotnej herbaty, a jej kiełki to popularny dodatek do sałatek, serów i innych potraw. Kiełki kozieradki odznaczają się wysoką zawartością białka, są też źródłem żelaza, fosforu, magnezu, witaminy E i innych cennych składników odżywczych.Jeśli chodzi o zdrowie, to oprócz wymienionych już zalet, związanych m.in. z regulacją poziomu cukru we krwi i trawieniem, adekwatnością kozieradki jest również jej pozytywny wpływ na funkcje seksualne - zwłaszcza u mężczyzn - a to za sprawą zwiększenia poziomu testosteronu. Co ważniejsze, regularne spożywanie kozieradki może przyczyniać się do poprawy zdrowia serca. Na koniec warto dodać, iż przeciwzapalne i antyoksydacyjne adekwatności kozieradki mogą także poprawić stan skóry. Dzięki temu roślina jest często jest stosowana w produktach do pielęgnacji skóry. Ponadto olej z jej nasion jest używany w procesie wzrostu włosów i walki z ich wypadaniem.
Idź do oryginalnego materiału