Ukryty cukier w produktach to zmora naszych czasów. Z jednej strony poprawia smak wielu produktów i przez to chętniej po nie sięgamy, ale z drugiej powoduje, iż takie produkty dostarczają nam więcej kalorii niż powinny oraz przez swój smak w pewien sposób nas od siebie uzależniają.
Przygotowałem listę 8 zaskakujących produktów, które jemy na co dzień i które zawierają dodany cukier prosty.
Film na ten temat zobaczycie >>TUTAJ<<
1/ SUSHI
Nie każdy pewnie wie, ale przygotowując ryż do sushi dodaje się cukier prosty. Znalazłem takie proporcje, iż na 250 gramów ryżu dodaje się aż 2 łyżki cukru, czyli około 26 gramów! To jest strasznie dużo, dlatego sushi warto traktować bardzo ostrożnie, jeżeli dbamy o poziom cukru i insuliny.
To co ja polecam Wam wybierać, jeżeli chodzi o o sushi to takie w wersji bez ryżu. Ja zwykle wybieram sashimi roll, ponieważ to są rolki bez ryżu. Polecam!
2/ PALUSZKI
Paluszki jak każdy wie to słona przekąska, często o smaku sera, ziół i tak dalej. Nie każdy jednak wie, iż to jest przekąska, która baaardzo często w swoim składzie zawiera znaczące ilości dodanego cukru. Przykłady:
- Paluszki lajkonik: w składzie mamy jęczmienny ekstrakt słodowy, który zawiera przede wszystkim cukier prosty, dlatego w 100 gramach paluszków mamy prawie łyżkę cukru
- Paluszki beskidzkie: w składzie mamy cukier i syrop glukozowy, w 100 gramach mamy łyżeczkę cukru prostego
- Paluszki Lubella: w składzie mamy cukier, a w 100 gramach jest go aż 5 gramów.
Poza tym, warto wiedzieć, szczególnie kiedy chorujecie na cukrzycę, a szczególnie kiedy tak jak ja macie cukrzycę typu 1 i generalnie liczycie się z każdym źródłem węglowodanów, że paluszki poza cukrem prostym zawierają też węglowodany złożone, których jest aż około 70 gramów na 100. To jest niezwykle dużo. To jest więcej niż w chlebie, niż w kaszy, czy ziemniakach. Po takiej przekąsce większość z nas odnotuje gwałtowny wzrost poziomu cukru.
3/ KRAKERSY
Krakersy to jest kolejna słona przekąska, którą nie każdy z nas kojarzy z cukrem prostym. A ma go i jest to cukier dodany w procesie produkcji. Przykłady:
- Krakersy lajkonik to 6 gramów cukru prostego na 100
- Krakersy beskidzkie z takim misiem to natomiast 8 gramów cukru na 100
- Krakersy oven baken to aż 15 gramów cukru prostego na 100.
4/ CHIPSY
Kończąc temat słonych przekąsek muszę wspomnieć o chipsach, które też mają bardzo często dodany cukier prosty. Przykłady:
- Crunchips pieczone żeberka: 2,6 grama cukru na 100
- Laysy paprykowe 2,2 grama cukru na 100
Tutaj też muszę dodać, iż chipsy są bardzo poważnym źródłem węglowodanów ogółem, nie tylko cukrów prostych. Mają ich zwykle około 50-60 gramów na 100, więc również jest to jedna z gorszych przekąsek dla osób z cukrzycą, pomimo tego, iż przecież słodkie nie są…
5/ MUSZTARDA
O tym, iż ketchup to poważne źródło cukru prostego to już chyba wie każdy. Sam mówiłem o tym kilka razy. Podobnym produktem ze sporą ilością cukru jest musztarda. zwykle ma w składzie po prostu cukier, a czasami miód. Przykłady:
- Kamis musztarda delikatesowa: 9,5 grama cukru na 100
- Develey musztarda miodowa: 18 gramów cukru na 100
- Roleski musztarda sarepska to 16 gramów cukru na 100.
6/ MIĘSO W GOTOWEJ MARYNACIE
Mamy teraz sezon grillowy i bardzo popularne w marketach jest mięso w gotowej marynacie: karkówka, sznycel, czy filety z kurczaka. Tak jak mięso na grillu fajnie jest zrobić, tak korzystanie z tych gotowców za dobre nie jest, właśnie przez obecność w nich dodanego cukru. On tam nie jest potrzebny. Lepiej marynatę przygotować samodzielnie w domu.
7/ GOTOWE SOSY
Wiele osób idzie na łatwiznę robiąc takie potrawy jak spaghetti, leczo, czy dania azjatyckie i korzysta przy tym z gotowych sosów ze słoika, których jest spory wybór w sklepach. Wiele z nich ma fatalny skład i dodany cukier prosty. Kilka przykładów:
- Łowicz, sos spaghetti: 12 gramów cukru na 100.
- Culineo, sos spaghetti: 7 gramów cukru na 100.
- Sos teriyaki od Blue dragon to natomiast aż 21 gramów cukru prostego na 100.
- Heinz fasolka w sosie pomidorowym to około 5 gramów dodanego cukru prostego.
8/ WODY SMAKOWE
Wody smakowe to jeden z produktów, który mnie w ostatnich latach najmocniej irytuje, bo pod przykrywką picia wody, do czego zachęcam dorzuca nam się do diety niepotrzebny cukier prosty. Przykłady:
- Żywiec Zdrój cytrynowy to prawie 5 gramów cukru na 100 ml.
- Kubuś Water malinowy to 3 gramy cukru na 100 – ten szczególnie boli, bo to jest produkt skierowany do dzieci.