Kotły kondensacyjne – zalety i wady

krokdozdrowia.com 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Jeden z wielu modeli kotłów kondensacyjnych - kotły kondensacyjne


Kotły kondensacyjne są proste, praktyczne i pomagają zaoszczędzić na miesięcznym zużyciu energii. Ich adekwatności termiczne są naprawdę wydajne, przynajmniej bardziej niż w przypadku tradycyjnych. Jakby tego było mało, są również przyjazne dla środowiska.

Zastanawiasz się nad wymianą systemu grzewczego? Czytaj dalej przed podjęciem decyzji. Poniżej opiszemy kotły kondensacyjne oraz ich wady i zalety.

Kotły kondensacyjne – słowem wstępu

Ten typ kotłów wyewoluował z tradycyjnych kotłów gazowych. Była to odpowiedź na potrzebę maksymalizacji zużycia energii przez urządzenie poprzez minimalizację odpadów.

Ogrzana para jest produktem spalania, więc straty ciepła są mniejsze.

jeżeli chodzi o instalację i konserwację, oba typy kotłów wymagają profesjonalnego doradztwa.

Jak działają kotły kondensacyjne?

Po pierwsze należy pamiętać, iż to kocioł jest odpowiedzialny za wytwarzanie ciepła i oddawanie go wodzie znajdującej się w instalacji danego budynku. Jednak tradycyjne kotły wytwarzają ciepło z zachodzącego parowania.

Mechanizm kotłów kondensacyjnych jest bardziej wydajny, ponieważ z kondensacją zachodzi reakcja chemiczna i para zamienia się w ciecz. Ta zmiana generuje rodzaj energii znany jako ciepło utajone, które jest obecne podczas spalania.

Spalanie to proces chemiczny, w którym określone paliwo (gaz) reaguje po zmieszaniu z tlenem i wydziela moc kaloryczną w postaci energii. W rezultacie powstaje dwutlenek węgla (CO2) i para wodna (H2O).

To utajone ciepło tworzy się podczas skraplania pary wodnej powstałej w procesie spalania i przechodzi do wody w celu jej podgrzania. W ten sposób można zaoszczędzić do 30% na zużyciu gazu. Również emisja zanieczyszczających gazów zmniejsza się dzięki odzyskiwaniu tej energii.

Kotły kondensacyjne – zalety

Istnieje wiele zalet kotłów kondensacyjnych, od ekonomicznych po ekologiczne. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Wysoka efektywność energetyczna

Jak wyjaśniliśmy powyżej, wykorzystanie energii ze spalin jest bardziej wydajne niż w przypadku konwencjonalnych kotłów. Kotły kondensacyjne mogą osiągać sprawność wynoszącą 100%.

Cicha praca

Kotły kondensacyjne regulują płomień zgodnie z zapotrzebowaniem i nie włączają się i wyłączają od czasu do czasu. Dzięki temu nie słychać odgłosu spalania.

Oszczędność zasobów

Jak już wspomniano, zużycie paliwo w tego typu kotłach jest regulowane tak, aby pozytywnie wpływało na rachunek za gaz. Innymi słowy, dodatkowy koszt zakupu kotła kondensacyjnego zwróci się w ciągu kilku lat.

Przeczytaj również artykuł: 5 wskazówek, jak zarządzać miesięcznymi wydatkami gospodarstwa domowego i oszczędzać bez bólu

Mniejsze zanieczyszczenie

Kropelki kondensatu unoszą część odpadów spalania, które zanieczyszczają środowisko. Dzieje się tak, ponieważ kocioł zmniejsza emisję tlenu, azotu i dwutlenku węgla choćby o 70%.

Powszechne stosowanie kotłów kondensacyjnych pomogłoby kontrolować emisję toksycznych gazów powodujących kwaśne deszcze i efekt cieplarniany w atmosferze.

Prosta instalacja

Nowoczesne projekty kotłów obejmują metalowy szablon z wypustkami mocowanymi do ściany. Dzięki temu urządzenie można łatwo i gwałtownie zainstalować na swoim miejscu.

Kotły kondensacyjne – wady

Chociaż kotły te mają wiele zalet, mają również pewne wady, które zaraz wymienimy. Głównie po to, żeby móc obiektywnie ocenić plusy i minusy.

Koszt

Kotły kondensacyjne są nieco droższe niż tradycyjne kotły. Jednak dzięki oszczędnościom energii zwracają się one w ciągu kilku lat, o czym wspominaliśmy powyżej.

Drenaż

Kotły te wymagają dodatkowego odpływu w celu usunięcia skroplonych gazów. Odpowiedniej instalacji wymaga również komin, ponieważ kondensacja doprowadza do kapania, zwłaszcza jeżeli nie znajduje się on we adekwatnej pozycji.

Tradycyjne grzejniki generują spore straty energetyczne.

Kotły kondensacyjne: opcja warta rozważenia

Kotły kondensacyjne wydają się stanowić świetne rozwiązanie, ponieważ zalety przewyższają wszelkie wady. Nie tylko wybierzesz urządzenie przyjazne dla środowiska, ale także lepiej wykorzystasz domową energię.

Szybko zauważysz oszczędności w wydatkach na gaz. W dłuższej perspektywie usprawiedliwią one początkowy koszt zakupu tego typu kotła. Czy Cię to przekonuje?

Idź do oryginalnego materiału