
Data zajęć:
Osoby prowadzące:
Miejsce zajęć:
Czas trwania: 60 min
Charakterystyka grupy: wychowankowie świetlicy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, grupa mieszana chłopców i dziewcząt
Typy i rodzaje zajęć: oświatowe, rozrywkowe, artystyczne
Formy zajęć:
- kryterium ilości uczestników zajęć: zajęcia w grupie świetlicowej
- kryterium charakteru aktywności wychowanków: zajęcia intensywne
- kryterium organizacyjno-metodyczne: świetlica tematyczna
Temat zajęć: Witaj Święty Mikołaju!
Cele ogólne:
- Poznanie zwyczajów związanych z Mikołajkami
- Wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy
Cele szczegółowe:
Wychowawcze – wychowanek:
- współdziała z członkami grupy
- uważnie słucha wychowawcy
- wykonuje polecenia prowadzącego
Terapeutyczne – wychowanek:
- rozwija percepcję wzrokową i słuchową podczas prezentacji wiersza przez prowadzącego
- usprawnia motorykę dużą przy pokazywaniu gestów nawiązujących do wiersza Marii Tomaszewskiej pt. „Z małego domku zerka Mikołaj”
- usprawnia motorykę małą podczas wykonywania pracy plastycznej, poprzez ozdabianie „skarpety Mikołaja” różnymi materiałami
Poznawczo-kształcące – wychowanek:
- doskonali umiejętność słuchania
- poznaje zwyczaje mikołajkowe
- rozpoznaje postać Świętego Mikołaja
Pomoce do zajęć:
nożyczki, kleje, brokat, słomki, naklejki, bibuła, papier kolorowy, wata, płatki kosmetyczne, kredki, pisaki, głośnik, czapka Mikołaja, zabawki
Metody pracy:
- praktyczne
Skrótowy plan zajęć:
1. Przywitanie z uczniami i wprowadzenie do tematyki zajęć
2. Prezentacja wiersza
3. Worek z prezentami
4. Praca plastyczna „Skarpeta Mikołaja”
5. Zabawa ruchowa „Gapa”
6. Pożegnanie z uczniami
Szczegółowy przebieg zajęć:
Czynności wychowawcy | Czynności wychowanków | Czas | Uwagi |
1.
Przywitanie z uczniami i wprowadzenie do tematyki zajęć
Wychowawca wita się z uczniami i każdemu z nich daje plakietkę z imieniem, a sam zakłada czapkę Mikołaja. | Uczniowie siedzą na dywanie i witają sie z prowadzącym. | 5 min | Załącznik 1 |
2. Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć. | Dzieci słuchają wychowawcy. | 2 min | |
3. Prezentacja wiersza Prowadzący odczytuje wiersz i pokazuje ilustracje Świętego Mikołaja. Wychowawca prosi o wskazanie elementów stroju Mikołaja. | Dzieci słuchają wiersza i wykonują polecenia prowadzącego. | 5 min | Załącznik nr 2 Załącznik nr 3 |
4. Prowadzący po raz kolejny odczytuje wiersz z jednoczesnym pokazywaniem gestów. | Uczniowie naśladują gesty nauczyciela. | 3 min | |
5.
Worek z prezentami
Wychowawca odczytuje wierszyk i prosi ucznia o wybranie odpowiedniego prezentu. | Dzieci siedzą na dywanie i wkładają do worka prezenty. | 5 min | Załącznik nr 4 Prezenty: miś, autko, lalka, klocki, słodycze, piłka, czapka, rękawiczki, szaliki, książka |
6.
Praca plastyczna „Skarpeta Mikołaja” Wychowawca zaprasza dzieci do stolików. Rozdaje uczniom szablony świątecznych skarpet na prezenty oraz materiały do ozdabiania. | Dzieci ozdabiają skarpety różnymi materiałami. | 20 min | Załącznik nr 5 W tle słychać piosenki Załącznik nr 6 Załącznik nr 7 Załącznik nr 8 |
7.
Zabawa ruchowa „Gapa”
Prowadzący zaprasza dzieci do kółka. Daje jednemu z dzieci czapkę Mikołaja i objaśnia na czym polega zabawa. W pewnym momencie prowadzący zatrzymuje piosenkę. | Dzieci trzymają się za ręce i poruszają się w kółku w rytm muzyki. Podają sobie czapkę Mikołaja. Uczeń, który trzyma czapkę wykonuje zadanie, np. klaszcze w dłonie. | 10 min | Załącznik nr 6 |
7.
Pożegnanie z uczniami
Prowadzący żegna się z uczniami i dziękuje im za udział w zajęciach. | Uczniowie żegnają się z prowadzącym. | 2 min |
Literatura i netografia:
https://www.archispace.pl/node/60140_Czapka_sw_Mikolaja
Maria Zofia Tomaszewska „Wiersz o Mikołaju”
https://www.listymikolaja.pl/swiety-mikolaj-a-gwiazdor.html
http://stylowi.pl/49097597
http://www.basniowakraina.leszno.pl/kubusie/piosenki.html
http://www.tekstowo.pl/piosenka,fasolki,mikolaj_pedzi.html
Halina Szal „Szósty grudnia”
Autorka: Beata Leśniak – Czytelniczka Portalu
Post Konspekt zajęć świetlicowych – Witaj Święty Mikołaju! pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.