– Wspólną pracą i zaawansowaniem naszych badań będziemy mogli zrobić wiele dla rozwoju współczesnej medycyny. Będziemy wpływać na to, co dzieje się we współczesnej medycynie w Europie i na świecie – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas podpisania listu intencyjnego o powołaniu Konsorcjum Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny. Porozumienie zawarte 10 lutego pomiędzy Wojskowym Instytutem Medycznym i sześcioma wiodącymi ośrodkami medycznymi oraz akademickimi dotyczy współpracy w zakresie rozwoju chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji (AI) i telemedycyny, z naciskiem na innowacyjne technologie w medycynie, badania naukowe oraz edukację.
10 lutego zawarte zostało porozumienie pomiędzy Wojskowym Instytutem Medycznym – Państwowym Instytutem Badawczym (WIM) i sześcioma wiodącymi ośrodkami medycznymi oraz akademickimi, w tym Uniwersytetem Warszawskim, Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 1 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.
– Uniwersytet Warszawski chce przyczynić się do jeszcze lepszej jakości usług wykonywanych wobec pacjentów. Wierzymy, iż nasi naukowcy zajmujący się m.in. chemią, fizyką, sztuczną inteligencją, biologią, matematyką i medycyną uczynią wszystko, co możliwe, aby tak się stało. Mamy bardzo silną grupę studentów, doktorantów i pracowników, którzy chcą aktywnie działać w ramach konsorcjum – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas spotkania, dodając: – Wspólną pracą i zaawansowaniem naszych badań będziemy mogli zrobić wiele dla rozwoju współczesnej medycyny. Zagraniczne ośrodki akademickie są zainteresowane pogłębianiem współpracy. Będziemy wpływać na to, co dzieje się we współczesnej medycynie w Europie i na świecie.
Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie rozwoju chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji (AI) i telemedycyny, z naciskiem na innowacyjne technologie w medycynie, badania naukowe oraz edukację.
W ramach podpisanego dokumentu, strony zobowiązują się do realizacji szeregu wspólnych działań, w tym utworzenia „Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny”. Celem współpracy jest stworzenie Rejestru Procedur Robotycznych oraz prowadzenie wielodyscyplinarnych prac badawczych dotyczących nowych metod leczenia z zastosowaniem nowoczesnych technologii.
Strony porozumiały się także w kwestii realizacji badań retrospektywnych i prospektywnych dotyczących skuteczności operacji z wykorzystaniem robotyki i sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych, takich jak rak płuca, jelita grubego czy żołądka. Będą także poszukiwać możliwości finansowania zewnętrznego oraz angażować się w międzynarodowe projekty badawcze w tym zakresie.
Współpraca obejmuje również organizację szkoleń, warsztatów i konferencji naukowych, które będą promować wyniki wspólnych badań oraz wdrożenie nowych technologii w praktyce medycznej. Strony zaplanowały również opracowanie edukacyjnych programów z zakresu chirurgii robotowej i sztucznej inteligencji, adresowanych do studentów oraz kadry akademickiej.
Podpisanie porozumienia stanowi kolejny krok w kierunku intensyfikacji współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w medycynie, z naciskiem na integrację nowoczesnych technologii z praktyką kliniczną, szczególnie w kontekście potrzeb Sił Zbrojnych.
Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w Wojskowym Instytucie Medycznym. Gościem spotkania była podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska.
![](https://www.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2025/02/konsorcjum-polskiej-grupy-chirurgii-robotowej-sztucznej-inteligencji-i-telemedycyny_fot.-m.kazmierczak-2-300x300.jpg)
![](https://www.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2025/02/konsorcjum-polskiej-grupy-chirurgii-robotowej-sztucznej-inteligencji-i-telemedycyny_fot.-m.kazmierczak-5-300x300.jpg)
![](https://www.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2025/02/konsorcjum-polskiej-grupy-chirurgii-robotowej-sztucznej-inteligencji-i-telemedycyny_fot.-m.kazmierczak-4-300x300.jpg)
![](https://www.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2025/02/konsorcjum-polskiej-grupy-chirurgii-robotowej-sztucznej-inteligencji-i-telemedycyny_fot.-m.kazmierczak-3-300x300.jpg)
List intencyjny powołujący konsorcjum podpisali:
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy
Gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – Dyrektor
Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Prof. dr hab. n. med. Stanisław Góżdź – Dyrektor
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie
Mgr Michał Szabelski – Dyrektor Naczelny
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie
Lek. med. Beata Gawelska – Dyrektor
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie
Dr Kamila Ćwik – Dyrektor
Uniwersytet Warszawski
Prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak – Rektor
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – Rektor