Konrad Korbiński: Opieka koordynowana to nie tylko KSO

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: MZ


Onkologia, kardiologia, diabetologia i innowacje – nowo mianowany dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej Konrad Korbiński mówi „Menedżerowi Zdrowia”, jakie są najważniejsze zadania dla jego departamentu.



Jak w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia" mówi Konrad Korbiński, Departament Opieki Koordynowanej będzie zajmował się nie tylko zmianą i poprawą funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej, ale też budową od nowa Krajowej Sieci Kardiologicznej.

– To wyzwanie zdecydowanie większe, bo budujemy coś od początku, coś czego jeszcze w kardiologii nie był
o. Będziemy proponować nową strukturę ośrodków kardiologicznych, nowy model koordynacji i standaryzacji opieki kardiologicznej – podkreśla.

Jestem zwolennikiem wykorzystania rozwiązań, które się sprawdziły
– Pewnym ułatwieniem dla nas jest to, iż możemy wzorować się niektórych dobrych rozwiązaniach, kt
óre były wdrożone w sieci onkologicznej. Jestem zwolennikiem wykorzystania rozwiązań, które się sprawdziły. Do tego pomysłu przychyliły się także środowiska merytoryczne takiej jak Krajowa Rada ds. Kardiologii. prawdopodobnie to nie będzie ostatnia sieć, którą musimy zbudować po to, żeby skoordynować leczenie – tłumaczy Konrad Korbiński.

Diabetologia będzie wyzwaniem najbliższych lat
– Mamy także inne niezwykle istotne obszary do zagospodarowania takie jak na przykład diabetologia. Wszelkie dane pokazują, że to ona będzie kolejnym wyzwaniem najbliższych lat. Podobnie jak onkologia i kardiologia jest wielkim wyzwaniem populacyjnym i zdrowotnym. Możliwe, iż w przyszłości będziemy musieli ułożyć strukturę ośrodk
ów diabetologicznych i wprowadzić w życie rozwiązania systemowe, które będą pozwalały na koordynację ścieżki pacjenta – mówi dalej dyrektor departamentu.

Modyfikacje, budowanie czegoś nowego, co zmierza ku standaryzacji i lepszej koordynacji leczenia, to działanie, które jest oczekiwane przede wszystkim przez pacjentów, ale także przez ośrodki i środowiska medyczne.

Będziemy proponować zmiany i nowe podejście w zakresie strategii wdrażania innowacji
– Kolejnym obszarem, kt
órym będzie się zajmował Departament Opieki Koordynowanej to szeroko pojęte innowacje. Poprzez współpracę z Agencją Badań Medycznych będziemy proponować zmiany i nowe podejście w zakresie strategii wdrażania innowacji, zmierzające do tego, żeby zdefiniować co potrzebujemy ulepszyć w ramach obecnego systemu i gdzie oczekiwane jest wdrożenie nowych innowacji zarówno z perspektywy pacjenta jak i efektywności systemu. Na tym powinniśmy się skoncentrować w ramach polepszenia jakości produktów, które są w koszyku świadczeń gwarantowanych – podsumowuje Konrad Korbiński.

Przeczytaj także: „Konrad Korbiński dyrektorem Departamentu Opieki Koordynowanej”.

Idź do oryginalnego materiału