Jak wyjaśnia Centrum e-Zdrowia, dostępność tej funkcjonalności nie miała uzasadnienia medycznego ani systemowego. Mając na uwadze to, iż udzielenie świadczeń na szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć pacjentom znajdującym się w stanach uzasadniających udzielenie takich świadczeń, nie wymaga się skierowania.
Ponadto obowiązujące przepisy nie przewidują preferencji dla osób ze skierowaniami przy ustalaniu kolejności udzielania świadczeń.
Każda próba zapisania e-skierowania do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i szpitalnych izb przyjęć (IP) będzie kończyła się błędem i nowym kodem wdrożonej reguły – REG.WER.10392. Wraz z kodem zostanie zwrócony komunikat o treści: „Nie wymaga się skierowania dla pacjenta kierowanego na świadczenia udzielane przez SOR/IP”.
Na szpitalnym oddziale ratunkowym nie obowiązuje też kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To pracownik medyczny (nie pracownik rejestracji) decyduje na podstawie stanu zdrowia pacjentów, kogo przyjąć w pierwszej kolejności.
Coraz więcej szpitali stosuje system SOR triaż. To metoda segregacji pacjentów na tych, którzy potrzebują pomocy natychmiast bądź pilnie, i tych, którzy mogą z medycznego punktu widzenia na pomoc poczekać. Podstawowe kody triażu to czerwony (oznacza bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, pomoc musi być udzielona natychmiast; żółty (przypadek pilny, pacjent powinien być przyjęty jak najszybciej); zielony (przypadek stabilny, nie ma zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu – pacjent zostanie przyjęty po pacjentach z kodem czerwonym i żółtym).
W niektórych szpitalach są dodatkowe kody – pomarańczowy i niebieski (im bardziej gorący odcień koloru, tym pilniejszy przypadek).
Opracowanie: INK