W połowie lutego posłanka Anna Maria Żukowska zwróciła się do Minister Zdrowia z interpelacją w sprawie zaprzestania refundacji leku Asamax dla pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Leczenie tej choroby opiera się na regularnym stosowaniu leków przeciwzapalnych. Jednym z nich jest mesalazyna, która wchodzi w skład leku Asamax. Od 1 stycznia jednak przestał on być refundowany.
– Decyzja o zaprzestaniu refundacji leku Asamax od 1 stycznia 2025 roku, spowodowana globalnymi uwarunkowaniami strategiczno-biznesowymi producenta, doprowadziła do znacznego wzrostu ceny tego leku z około 8 zł do 86 zł za opakowanie, co stanowi podwyżkę o ponad 975%. Taki drastyczny wzrost kosztów terapii jest ogromnym obciążeniem finansowym dla pacjentów, zwłaszcza iż regularne przyjmowanie mesalazyny jest najważniejsze w utrzymaniu remisji choroby i zapobieganiu jej powikłaniom – pisała posłanka.
W swojej interpelacji zapytała resort zdrowia o przyczyny takiej decyzji i alternatywy dla pacjentów.
Zakończenie produkcji leku Asamax
Odpowiedzi na tę interpelację udzielił wiceminister Marek Kos. Wskazał, iż to firma Astellas nie ubiegała się o przedłużenie decyzji o objęciu refundacją leku Asamax. Poza tym podjęła ona też decyzję o zaprzestaniu produkcji i sprzedaży leku.
– Decyzja o zaprzestaniu sprzedaży oraz produkcji leku Asamax została podjęta na poziomie globalnym firmy Astellas i wynika z uwarunkowań strategiczno – biznesowych – wskazał Marek Kos.
- Czytaj również: Ministerstwo nie widzi problemu z dostępnością Asamaxu i Salofalku
Poinformował też, iż pacjenci korzystający z terapii produktami leczniczymi Asamax mogli nabywać je w obniżonej cenie do końca 2024 r. Od 1 stycznia 2025 r. produkty te są dostępne w pełnej cenie (100% odpłatności dla pacjenta) do czasu wyprzedania zapasów. Firma Astellas o zaprzestaniu produkcji leku Asamax informowała już w lipcu 2024 roku.
Alternatywy dla pacjentów
W tej sytuacji pacjenci stosujący do tej pory lek Asamax zmuszeni są poszukać alternatyw. W tym celu resort zdrowia zaleca kontakt z lekarzem prowadzącym. Na rynku są też dostępne odpowiedniki leku, zawierające mesalazyna. Są to leki:
Czopki
- Salaza
- Crohnax
- Salofalk
- Pentasa
Granulat o przedłużonym uwalnianiu
- Pentasa
Tabletki dojelitowe
- Salaza
- Salofalk
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu
- Pentasa
Zawiesina doodbytnicza
- Salofalk
- Pentasa
Źródło: ŁW/Sejm