Konflikty z rówieśnikami

psychocare.pl 1 rok temu

Konflikt (z łaciny conflictus – zderzenie) to pojęcie należy rozumieć jako niezgodność, sprzeczność interesów, poglądów, spór, zatarg. Konflikt to zjawisko powszechne nieuchronnie związane z życiem społecznym1. Konflikty z rówieśnikami to niezgodności i sprzeczności występujące w grupie rówieśniczej.

Konflikty wśród rówieśników zdarzały się i będą się zdarzały. Nie da się ich uniknąć, gdyż są normalnym etapem rozwojowym. Konflikty są następstwem nieporozumień, określania ważności spraw a w końcu ustalania miejsca w grupie, czasami jest to pokaz siły. Małym dzieciom trudno jest poradzić sobie w konfliktach samodzielnie, dlatego potrzebują pomocy dorosłego, który przeprowadzi je przez trudności oraz pomoże wybrać rozwiązanie zadowalające wszystkich. Dzieci starsze potrzebują wsparcia dorosłych, ale już w mniejszym zakresie.

Jak przygotować dziecko do radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych?

Przygotowanie dziecka do radzenia sobie w trudnych sytuacjach powinno się dokonać poprzez:

  • -budowanie u dziecka poczucia własnej wartości,
  • kształtowanie umiejętności mówienia o emocjach i rozpoznawaniu ich,
  • wyposażenie dziecka w umiejętność wyrażania własnego zdania i obrony swoich poglądów,
  • naukę spokojnego reagowania na krytykę,
  • kształtowanie umiejętności asertywnego odmawiania,
  • uświadamianie dziecku jego praw w kontaktach społecznych.
Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak pomóc dziecku radzić sobie w sytuacji konfliktowej?

Warto nauczyć dziecko podstawowych norm, aby ułatwić mu odnalezienie się w sytuacji konfliktowej. Najważniejsze zasady to:

  • podejmowanie dialogu – w sytuacji, gdy pojawiają się trudne relacje z kolegami lub koleżankami warto podjąć dialog, aby zastanowić się czego dotyczy konflikt. Warto w takiej sytuacji postarać się poprzez dialog dojść do kompromisu, by dwie strony czuły się wygrane.
  • panowanie nad emocjami – trudne sytuacje wywołują reakcje emocjonalne (krzyk, płacz, potrzebę ucieczki) warto w takich sytuacjach uświadomić sobie emocje i zareagować adekwatnie do sytuacji w taki sposób, by nie eskalować konfliktu, ale starać się go rozwiązać.
  • proszenie o pomoc – powinno nastąpić w momencie, gdy dziecko samo nie potrafi sobie poradzić a sytuacja przerasta go lub robi się bardzo poważna zagrażając jego zdrowiu lub szeroko rozumianemu dobrostanowi.

Jak sobie radzić z konfliktem u dzieci?

Dziecku bardzo trudno poprosić o pomoc w konflikcie rówieśniczym. Nie chce być posądzone o skarżenie a dodatkowo dzieciom bardzo zależy na dobrych relacjach z rówieśnikami. Rodzice często o konfliktach dowiadują się późno i chcą gwałtownie zaradzić trudnościom. Czasami działa to na opak i zamiast zatrzymać konflikt jeszcze go zaognia.

W sytuacji konfliktu najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie dialogu z dzieckiem i wspólne z nim znalezienie najlepszego rozwiązania. Im mniejsze dziecko tym wsparcie rodziców powinno być wyraźniejsze. Starsze dziecko czy nastolatek powinno w miarę możliwości samodzielnie podejmować decyzje a rodzic powinien być wsparciem. To też zależy jak intensywny jest konflikt.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy udzielą profesjonalnej pomocy w przypadku zaogniania się konfliktu. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Idź do oryginalnego materiału