W piątek, 10 listopada 2023 r. Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych-Sejmik Wojewódzki oraz Centrum Wózków Inwalidzkich zorganizowali konferencję prasową, w czasie której poruszono kilka ważnych dla środowiska osób z niepełnosprawnością kwestii oraz zaprezentowano innowacyjne rozwiązania służące dostępności.
Na nasze zaproszenie odpowiedzieli zarówno przedstawiciele lubelskich mediów, jak i osoby reprezentujące instytucje działające na rzecz OzN.
W pierwszej kolejności przypomnieliśmy naszym Gościom idee i założenia akcji „Przewijamy Polskę”, której LFOON-SW jest jedną z organizacji założycielskich. Następnie zwiedziliśmy pierwszą w Lublinie stacjonarną komfortkę, która jest stałym elementem wyposażenia CWI od początków działania Centrum. Właściciel CWI, Rafał Kowalski, zaprezentował szereg rozwiązań technicznych, które mogą ułatwić osobom z niepełnosprawnością korzystanie z łazienki i toalety w miejscach ogólnodostępnych, a także w mieszkaniach czy domach rodzinnych. Warto wspomnieć, iż oprócz wspomnianej, mamy w naszym mieście jeszcze jedno tego typu pomieszczenie – znajduje się ono w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Zemborzyckiej.
Następnie zaproszeni Goście udali się do rozstawionego showroomie oznakowanego namiotu, czyli plenerowej komfortki. Tam, z wielką euforią i dumą przedstawiłam zgromadzonym wyposażenie i funkcjonalność tej przestrzeni. Zaprojektowana w Lublinie komfortka jest pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce, stała się modelem wzorcowym, z pomysłu na jej wykonanie skorzystały już, w ślad za nami koalicyjne organizacje z Gliwic, Poznania i Warszawy. W namiocie znajdują się: składana leżanka, jezdny podnośnik, stolik, kosz na śmieci, przenośna umywalka – to, co potrzebne jest, aby dokonać zmiany pieluchomajtek czy innych środków chłonnych w godnych warunkach w przestrzeni publicznej podczas imprez plenerowych lub odbywających się w przestrzeniach „pod dachem”, ale nie wyposażonych w komfortkę stacjonarną.
Przypomnieliśmy, ze pozostającą w zasobach LFOON-SW, a sfinansowaną w ubiegłym roku ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej komfortkę plenerową można nieodpłatnie wypożyczać na czas organizowanych imprez, koncertów, pikników, zawodów sportowych, itp. Wystarczy skontaktować się z LFOON-SW i zarezerwować termin.
Wspomniany został również wielki sukces koalicji „Przewijamy Polskę” – zatwierdzenie przez ministra rozwoju i technologii zmiany przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W nowelizacji znalazły się zapisy (o które wnioskowała koalicja od początku swojego istnienia), dotyczące zapewnienia w nowych budynkach użyteczności publicznej (w zależności od rodzaju budynku i jego powierzchni) pomieszczeń dostosowanych i przeznaczonych do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami, czyli wspominanych już tekście wielokrotnie komfortek.
Kolejnym punktem programu była prezentacja wersji pokazowej innowacyjnej platformy hydrolift ATC. Był to pierwszy publiczny pokaz tego typu rozwiązania w Polsce. Panowie, Rafał Kowalski oraz Tomasz Fonderski z CWI opowiedzieli o platformie, która pozwala na zapewnienie dostępności architektonicznej w budynkach, w których z różnych powodów nie jest możliwa instalacja platform, podnośników i innych znanych dotychczas rozwiązań. Jej atutem jest to, iż montuje się ją wpuszczając konstrukcję w podłoże, nie narusza ona struktury budynku, dlatego z powodzeniem może być stosowana w budynkach zabytkowych. Osoba korzystająca z urządzenia może w samodzielny i bezpieczny sposób pokonać barierę, jaką stanowią schody.
Uczestnicy spotkania mogli również zapoznać się z ofertą świdnickiego Ośrodka Wsparcia i Testów – obecny na spotkaniu pan Wojciech Danielak przedstawił ofertę technologii asystujących, które można nieodpłatnie wypożyczyć i przetestować. Zainteresowani mogą kontaktować się z OWiT (tel. 535 783 598, e-mail: [email protected]).
Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i spędzili z nami piątkowe przedpołudnie w gościnnych progach Centrum Wózków Inwalidzkich. Na prośbę tych, którzy przybyć nie mogli, planujemy powtórzyć spotkanie. O szczegółach będziemy informować osoby zainteresowane mailowo.
Galeria zdjęć
Tekst: Anna Bieganowska-Skóra
Foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.