Konferencja „Logopedia jako nauka”

rjp.pan.pl 2 miesięcy temu

Szanowni Państwo,

miło mi poinformować, iż w dniach 30 września – 1 października 2024 r. odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja z cyklu LOGOPEDIA JAKO NAUKA pod tytułem „Terminologia logopedyczna – typologie i klasyfikacje zaburzeń mowy”, organizowana przez Zespół Rozwoju i Zaburzeń Mowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN w formie online (przez MC TEAMS).

Celem cyklicznych konferencji naszego Zespołu jest uporządkowanie stanu wiedzy na temat zaburzeń mowy, a także wypracowanie spójnej metodologii ich opisu. W Polsce problematyka zaburzeń mowy wciąż jest ujmowana z perspektywy różnych dyscyplin naukowych, co skutkuje tym, iż te same zjawiska są rozmaicie nazywane i opisywane na gruncie odrębnych dziedzin wiedzy według zróżnicowanych metodologii. Istnieje potrzeba opracowania ujednoliconego systemu terminologicznego, co w przyszłości ma zaowocować stworzeniem nowego słownika terminologii logopedycznej.

Do wygłoszenia referatów na konferencji zapraszamy badaczy zainteresowanych metodologią nauk, systemami terminologicznymi, diagnozą i terapią zaburzeń mowy, którzy zechcą przedstawić swoje propozycje nazywania, różnicowania i klasyfikowania zjawisk logopedycznych. Wdrożenie jednolitego systemu terminologicznego do opisu zaburzeń mowy jest konieczne zarówno ze względu na potrzeby badawcze, jak również praktyczne (ustalenie procedur klinicznych, diagnostycznych i terapeutycznych). Zespół Rozwoju i Zaburzeń Mowy RJP planuje wydać w 2025 roku nakładem wydawnictwa PAN tom pokonferencyjny zawierający referaty wygłoszone podczas zapowiadanej konferencji.

Cykl publikacji LOGOPEDIA JAKO NAUKA, którego pierwszy tom już się ukazał i jest dostępny na stronie RJP, ma służyć zarówno budowaniu refleksji teoretycznej, będącej m.in. podstawa do opracowania słownika terminologii logopedycznej, jak też rozwijaniu językowej świadomości Polaków na temat odstępstw od normy językowej, które dotyczą coraz większej części społeczeństwa polskiego.

Proszę o zgłaszanie tytułów referatów wraz ze streszczeniem do 10 września 2024 roku na adres:
[email protected].

Zapraszam do udziału w konferencji!

Przewodnicząca Zespołu Rozwoju i Zaburzeń Mowy RJP
dr hab. Jolanta Panasiuk, prof. UMCS

Idź do oryginalnego materiału