Komu przyznano w tym roku Portrety Polskiej Medycyny?

healthyandbeauty.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: portrety polskiej medycyny


Już po raz 18. przyznano Portrety Polskiej Medycyny. Podczas uroczystej gali, odbywającej się w ramach XX edycji Forum Rynku Zdrowia, ogłoszono laureatów tego konkursu. Jego celem jest uhonorowanie osób, które miały znaczący wpływ na funkcjonowanie polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Nagrodzono również wydarzenia, które odegrały istotną rolę w poprawie jakości i efektywności ochrony zdrowia w Polsce.

Nazwiska laureatów 18. edycji “Portretów Polskiej Medycyny” ogłoszono podczas uroczystej gali. Wśród wyróżnionych znaleźli się wybitni lekarze, menedżerowie ochrony zdrowia oraz osoby, których działania znacząco przyczyniły się do postępu w polskim systemie zdrowotnym.

Wyróżnienia przyznawane w ramach konkursu są dowodem na to, iż w polskiej medycynie nie brakuje pasji, innowacji i zaangażowania. Wspólna praca liderów pokazuje, iż można skutecznie łączyć dbałość o pacjenta z postępem naukowym. Ich osiągnięcia inspirują nas do dalszej pracy na rzecz zdrowia i jakości życia w Polsce

– mówi Paulina Gumowska, dyrektorka segmentu wydawniczego zdrowie i lifestyle w Grupie PTWP.

Kto został wyróżniony Portretem Polskiej Medycyny?

Tytuł Menedżera Rynku Zdrowia otrzymała Renata Jażdż-Zaleska, prezes Specjalistycznego Centrum Medycznego im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju, za konsekwentne budowanie marki szpitala, umiejętne łączenie starań o utrzymanie jego stabilności finansowej z dbałością o jakość świadczonych usług medycznych, a także za odporność polityczną.

Wyróżnienia w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia otrzymał dr n. med. Piotr Kramarz, dyrektor naukowy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Dr Kramarz jest pierwszym Polakiem na stanowisku głównego naukowca Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Odpowiada za jego jakość naukową, niezależność oraz za trafne identyfikowanie priorytetów badawczych. Dr Kramarz kieruje także Działem Metod Naukowych i Standardów.

Drugie wyróżnienie kapituła konkursowa przyznała Bartłomiejowi Chmielowcowi, rzecznikowi praw pacjenta, za niezależność i skuteczną obronę praw pacjenta. Uhonorowano go również za walkę o prawa reprodukcyjne kobiet oraz za doprowadzenie do powstania Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Portret Polskiej Medycyny w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia otrzymał dr hab. Maciej Harat, prof. PBŚ, koordynator Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Prof. Harat reprezentuje nową falę w polskiej medycynie. Jest pionierem innowacyjnej metody diagnozowania glejaków. Zorganizował i utworzył w bydgoskim Centrum Onkologii pierwszy w Polsce Zakład Neuroonkologii i Radiochirurgii.

Przyznano również dwa wyróżnienia ex aequo w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia. Pierwszym z nich uhonorowano prof. Katarzynę Kotulską-Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu Pomnik — Centrum Zdrowia Dziecka. Profesor Kotulska-Jóźwiak jest liderką wdrażania najlepszej w Europie opieki nad dziećmi cierpiącymi na rdzeniowy zanik mięśni oraz przyczyniła się do stworzenia w Polsce skutecznych metod leczenia SMA.

Wyróżniona została także prof. Katarzyna Kotfis, konsultant krajowa w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, członek zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet w Ministerstwie Zdrowia — za wdrażanie nowych standardów postępowania w walce z bólem, a także za nieustępliwe i cierpliwe dążenie do tego, by poród przestał być przeżyciem traumatycznym i bolesnym.

Tytuł Wydarzenia Rynku Zdrowia otrzymał Program In Vitro „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe, prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028”. Zapewnia on pełne finansowanie procedury ochrony płodności osób leczonych onkologicznie.

Wyróżnienia w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia otrzymało Centrum Zdrowia Dziecka za prowadzenie trwającego od 25 lat programu rodzinnych przeszczepów wątroby. Wykonano tam już 500 operacji przywracających zdrowie i ratujących życie pacjentów. Centrum jest teraz jednym z dwóch największych ośrodków na świecie, w których przeprowadza się takie zabiegi.

W tej kategorii wyróżniono także Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za dokonanie przez zespół transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pierwszego na świecie przeszczepu wspomagającego wątroby u chorej po urazie narządu, doznanym w wypadku komunikacyjnym.

26 debat i 7 dyskusji w formule Zdrowotnego Hyde Parku

Forum Rynku Zdrowia to jedna z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych debat poświęconych ochronie zdrowia. Każdego roku biorą w nim udział wybitne postaci medycyny, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzyści, menedżerowie podmiotów leczniczych, eksperci oraz lekarze wielu specjalizacji. W tym roku wydarzenie zgromadziło ok. 3 tys. uczestników — stacjonarnie i online i odbyło się (21-22 października) tradycyjnie w hotelu Sheraton Grand Warsaw. W ramach Forum rynku Zdrowia zorganizowano 26 debat dotyczących szeroko pojętej opieki zdrowotnej, a także 7 części Zdrowotnego Hyde Parku — interaktywnej platformy umożliwiającej swobodną wymianę poglądów i rozmowy na różnorodne tematy dotyczące zdrowia.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, wydawca portalu rynekzdrowia.pl oraz inicjator takich wydarzeń jak Europejski Kongres Gospodarczy i Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC).

Idź do oryginalnego materiału