Kolejny protest pielęgniarek. Mówią o zawodzie „z tektury”

angora24.pl 5 miesięcy temu

Protest formie happeningu ma zwrócić uwagę na braki kadrowe pielęgniarek w publicznym systemie ochrony zdrowia i bezczynność polityków w tym zakresie. Sytuacja jest krytyczna: w województwie lubuskim przypada 4 pielęgniarki na 1 tys. mieszkańców (dla porównania w Niemczech jest to 13 pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców) – informuje zarząd związku.

Hasło przewodnie protestu to Polityka tworzy armię pielęgniarek z tektury.

Protest, wraz z konferencją prasową przewodniczących Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, rozpocznie się o godz. 12:00 pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego na rogu ul. Jana Matejki w Warszawie, pod Sejmem RP. Ponadto na Facebooku organizacji będzie można oglądać transmisję live z tego wydarzenia.

Należy wspomnieć, iż protesty pielęgniarek i położnych organizowane są regularnie. Poniższy materiał pochodzi z roku 2021 roku, gdy w Polsce panowała pandemia.

Pielęgniarka – najtrudniejszy zawód?

Praca w dziedzinie medycyny niesie za sobą spore ryzyko dla własnego zdrowia. Jest to prawda zwłaszcza w przypadku pielęgniarek, które codziennie mają kontakt z chorymi osobami. Ponadto korzystają na co dzień ze środków dezynfekujących, zawierających substancje szkodliwe dla zdrowia, choćby przy użyciu ochronnych rękawiczek. Mogą w ten sposób narażać się na niebezpieczeństwo dla układu oddechowego i błony śluzowej. Dodatkowo, praca pielęgniarek często wiąże się z narażeniem na różnego rodzaju promieniowanie podczas wykonywania badań.

Obciążenie stawów, mięśni i kości podczas podnoszenia chorych oraz praca w pozycji stojącej to kolejne czynniki zwiększające ryzyko dla zdrowia pielęgniarek. Nie można również bagatelizować stresu, poczucia odpowiedzialności i pracy w nocnych zmianach, które dodatkowo obciążają organizm. Sami pacjenci także nie bywają wyrozumiali dla tego zawodu.

Wynagrodzenie pielęgniarek w ramach pracy w publicznej służbie zdrowia zdaniem wielu osób nie odzwierciedla ich obowiązków oraz odpowiedzialności. Pomimo posiadanej wiedzy realia polskiego systemu płacowego są często niewystarczające. Sprawy nie ułatwia fakt, iż zmiany związane z wynagrodzeniem muszą być wprowadzane poprzez ustawy, co opóźnia proces podwyżek.

Idź do oryginalnego materiału