Kolejne zmiany w refundacji leków recepturowych?

mgr.farm 1 dzień temu

Osobą odpowiedzialną za zmiany w ustawie refundacyjnej z ramienia Ministerstwa Zdrowia jest wiceminister zdrowia, Marek Kos. Proponowane zmiany opisano w 52 punktach. Do najciekawszych z punktu widzenia aptek ogólnodostępnych należą proponowane zmiany w refundacji leków recepturowych. Zapowiedziano także uproszczenie procedury sprowadzania leku w ramach importu docelowego.

Limit finansowania surowców farmaceutycznych jest za niski

Ministerstwo Zdrowia przyznało, iż limit finansowania dla surowców farmaceutycznych ustalony na poziomie 15 percentyla jest za niski. Proponuje się zatem zrównanie limitu finansowania między lekami gotowymi i lekami recepturowymi. Oznacza to jego ustalenie na poziomie 25 percentyla rozkładu cen danego surowca farmaceutycznego w roku poprzedzającym rok ustalenia limitu finansowania na surowce farmaceutyczne.

Poza tym proponuje się, aby wprowadzić następujące zmiany dotyczące refundacji leków robionych:

  1. Możliwość stosowania leku gotowego objętego refundacją wyłącznie w sytuacji, gdy przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej dostępnej dawki leku gotowego.
  2. Wprowadzenie urzędowej marży hurtowej dla surowców, utensyliów oraz leków gotowych, które mogą być używane jako składniki farmaceutyczne w procesie sporządzania leków recepturowych.
  3. Dodanie do ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne – definicji „utensyliów recepturowych” oraz wprowadzenie obowiązku raportowania informacji o tych utensyliach w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, z jednoczesnym odniesieniem się do tej definicji w ustawie refundacyjnej.
  4. Ustanowienie upoważnienia dla ministra zdrowia do wydania rozporządzenia określającego wykaz wymienionych utensyliów wraz z limitami finansowania zarówno dla tych utensyliów, jak i dla leków gotowych mogących pełnić rolę składników farmaceutycznych w recepturze aptecznej.
  5. Utworzenie katalogu obejmującego 12 odmiennych grup utensyliów.
  6. Zobowiązanie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) do publicznego udostępniania danych na temat wysokości refundacji dotyczącej surowców farmaceutycznych oraz leków recepturowych, analogicznie jak w przypadku produktów handlowych znajdujących się na liście refundacyjnej,
  7. Zmiana przepisów dotyczących „marży aptecznej” dla refundowanych leków recepturowych, polegająca na ustaleniu jej na poziomie 25% od pełnego kosztu przygotowania leku recepturowego, jednak z zastrzeżeniem, iż nie może przekraczać wartości taksy laborum dla leków sporządzanych w warunkach niejałowych.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, iż powyższe zmiany mają zapobiegać sztucznemu zawyżaniu podnoszenia kosztów związanych ze sporządzaniem leków robionych przez apteki.

Refundacji leków OTC nie będzie?

Duża Nowelizacja Ustawy Refundacyjnej wprowadziła możliwość objęcia refundacją leków dostępnych bez recepty. Przepis ten teraz resort zdrowia chce usunąć. Wskazuje przy tym, iż leki z kategorią dostępności OTC powinny być dostępne dla pacjentów bez przeszkód. W związku z tym objęcie ich refundacją nie ma większego sensu. Resort proponuje, aby wprowadzić zakaz refundowania leków wydawanych bez przepisu lekarza (OTC). Ponadto, należy także umożliwić Ministrowi Zdrowia uchylenie decyzji o objęciu refundacją i ustaleniu ceny zbytu netto w przypadku zmiany kategorii dostępności leku z wydawanego na receptę (Rp) na wydawany bez przepisu lekarza (OTC).

Ułatwienie w sprowadzaniu leku w ramach importu docelowego

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, iż aktualne przepisy związane z postępowaniem w ramach indywidualnej refundacji nie są efektywne. W związku z tym, resort proponuje, aby znacząco odbiurokratyzować procedurę sprowadzania leku w ramach importu docelowego. Pacjenci mieliby możliwość składania wniosków o indywidualną refundację poprzez indywidualne konto pacjenta. Również proponuje się wprowadzenie zmian w kontekście terminu ważności recept na leki sprowadzane w ramach importu docelowego. Co więcej, ministertswo chce zmodyfikować ilość leku, jaką można przepisać na tego typu recepcie.

Inne propozycje zmian w ustawie refundacyjnej znajdują się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: MB/ GOV.PL

Idź do oryginalnego materiału